■B Wssm m Welstand heeft wel degelijk invloed op de ruimtelijke ordening, maar heeft geen ste vige wettelijke basis die de burger bindt, dus per gebied varieert de invloed van welstand. Het maken van een beeldkwaliteitplan zou van grote invloed kunnen zijn op ruimtelijke ontwikkelingen en zou in elk bestemmings plan moeten worden opgenomen. Als er dan bijvoorbeeld bouwactiviteiten plaatsvinden, kan de gemeente de plannen toetsen aan het beeldkwaliteitplan. Nadeel van dit instrument is, dat het niet ver plicht is om dit in het bestemmingsplan op te nemen, dus is het afhankelijk van het gemeen telijk beleid. Het bestemmingsplan is van groot belang in de ruimtelijke ordening, alle soorten bescher ming worden hierin vastgelegd. Echter, het probleem is dat dit nimmer sluitend kan. Er worden vaak gebreken of gaten gevonden in het bestemmingsplan, waardoor bepaalde ontwikkelingen toch kunnen plaatsvinden. Het Beschermde Landschapsgezicht kan ingezet worden om gebieden met cultuurhistorische waarden die niet onder bovenstaande bescher mingsmethoden vallen, te beschermen. Het is al verplicht om in het bestemmingsplan alle onbebouwde terreinen een bestemming te geven, maar dit vertelt niks over de onbe bouwde terreinen zelf of over de kenmer kende waarden die ze bezitten. Voorbeeld In de provincie Groningen is de Bond Heem schut samen met een groep kenners van het Oldambt3 (de werkgroep Oldambt) bezig met de aanvraag van de aanwijzing van het gebied van het Oldambt als Beschermd Land schapsgezicht. Dit unieke cultuurlandschap is ontstaan na indijking (vanaf omstreeks 1550) van land dat als gevolg van Dollardinbraken verloren was gegaan. Dit gebied wordt door een aantal ruimtelijke ontwikkelingen aan getast. Door een aanwijzing worden de cul tuurhistorische waarden van het landschap integraal beschermd. Ontwikkelingen blijven mogelijk, dus het gebied gaat niet 'op slot', maar veranderingen worden beter ingepast. De aanwijzingsaanvraag verloopt niet geheel soepel, veel betrokken partijen weten niet goed wat het instrument inhoudt en zijn bang voor restricties. Ook GS staan afwij- Foto 5 Kwelders tussen Nieuwe Staten-Zijl en Termunten. Foto 6 Ganzendijk, Drieborg. !1 noten 1 art.1, sub f Natuurbeschermingswet 1998 2 Buuren, P.J.J. van, Ch.W. Backes, Hoofd lijnen natuurbeschermingsrecht, Den Haag 2004, p 130. Kamerstukken II, 1992/94, 23580, nr. 3 p. 52. 3 Voor meer informatie over het Oldambt zie: Vooijs, Tineke, 'Oldambt in verval', Heemschut, jaargang 83, april 2006, p. 35. Na de afwijzing van het Beschermd Landschaps gezicht door Gedeputeerde Staten richten Heemschut en de Werkgroep Oldambt zich nu op: 1. De inspraak in het Provinciaal Omgevingsplan (POP) en in de bestemmingsplannen voor het buitengebied van de Oldambtgemeenten. 2. Het stimuleren van de discussie met GS over de effectiviteit van het Beschermd Landschapsgezicht als beschermingsmiddel. Op 24 januari organiseren wij een expertmeeting waarbij deskundigen zijn uitgenodigd om met leden van het college van GS, leden van de commissie Omgeving en Milieu, leden van gemeentebesturen en ambtenaren van de provincie van gedachten te wisselen over dit onderwerp. 3. Het verbreden van ons draagvlak bij gemeenten, dorpen en verenigingen in het Oldambt. zend tegenover dit voorstel, ze vinden de aanpak niet passen bij de huidige maatschappelijke vraagstukken, waarbij de provincie toestuurt op de rol van gebiedsregisseur. Ook is het volgens hen niet aan de orde, omdat de nieuwe WRO voldoende mogelijkheden biedt voor bescherming van het landschap. Deze wetten zijn echter net zoals het Provinciaal Omgevingsplan en de term gebiedsregisseur zo vrijblijvend geformuleerd dat onttrekking aan regels mogelijk blijft. Het is opvallend dat er meer aandacht en budget voor het landschap komt en iedereen zich zorgen maakt om de verrommeling van onze landelijke omgeving, terwijl de uitvoering van dit nieuwe instrument op zich laat wachten. Misschien krijgt Groningen de primeur. Eén ding is duidelijk: er is wat goede wil voor nodig. M L. Wendker is afgestudeerd aan de VU te Amsterdam, master Erfgoed van Stad en Land, op het onderwerp Besehermd Landschapsgezicht. Zij is werkzaam bij Platform GRAS (architectuurcentrum van Groningen) en lid van de Provinciale Commissie van de Bond Heem schut in Groningen. december 2007 Heemschut 15 - rLAiifrirttimriii-ii'ii11,?llf I'iiiTTTi I f1 f|l|lffltlll7^1i"ili1T"111' i i I LtxeeZzse

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 17