Zutphen Het station, dat de NS in de jaren vijftig lieten bouwen nadat het oorspronkelijke tijdens de oorlog verloren was gegaan. Bij de bouw is puin gebruikt van een aantal door oorlogshandelingen verwoeste wijken in Nederland. Het ontwerp is van architect H.G.J. Schelling. Sneek De Tonnemafabriek, gebouwd in de jaren vijftig voor de productie van Rang, een ander product van de pepermuntfabriek. Dwingeloo De radiotelescoop van Dwingeloo werd gebouwd in 1954 en werd in 1998 buiten bedrijf gesteld. Even dreigde onzekerheid over de toekomst van dit industrieel-technisch-wetenschappelijke erfgoed. Nagele In de IJsselmeerpolders is geen sprake van wederopbouw, maar wel van bouw volgens de modernste inzichten van na de oorlog. Zoals hier in Nagele, waar een modeldorp ontstond. Het scholencluster (van drie basisscholen) heeft een plaats in de top 100 van Plasterk. een enkel pand noteren. In Drenthe, Over ijssel, Gelderland zijn veel meer objecten te benoemen dan de paar die nu zijn aangegeven. Om de als karig ervaren lijst aan te vullen komen de provinciale commissies elk met eirea 25 andere voorbeelden van gebouwen die het besehermen meer dan waard zijn. Daarbij kijken deze commissies vooral naar wat er in de Top Honderd van Plasterk nog structureel ontbreekt. Die lijst wordt ook niet aangevallen, beklemtoont Loeff. ,,Maar met die honderd zijn we er nog lang niet. Wij komen met voorstellen om hiaten op te vullen." Overigens, dit gebeurt zonder de illusie dat op zo korte termijn een volledig overzicht te vergaren is. Er is eigen lijk veel meer tijd nodig voor onderzoek, voor waardenbepaling van besehermenswaardige objecten en ensembles. Intensief veldwerk zou daarbij centraal moeten staan. De Heemsehutlijst wordt komend voorjaar aangeboden aan de minister. P. Arp is eindredacteur van Heemschut 10 november tijdens de kaderdag van Heem schut, waar onder meer werd gesproken over de selectiecriteria waaraan de Heemschutcommis sies zich zullen houden. Volgens de vrijwilligers van Heemschut ont breken in de overigens nog vast te stellen Top Honderd van Plasterk onder meer de ensembles van woonwijken in combinatie met kerken, buurthuizen, scholen, bedrijvigheid en winkel- eentra. In Oost-Nederland heerste vooral verbazing over het geringe aantal nieuwe monumenten uit de eigen regio. De Achterhoek moet het helemaal zonder stellen, Friesland kon slechts december 2007 Heemschut 11

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 13