Vereniging Eigen lijst Heemschut van naoorlogse monumenten Piet Arp - Heemschut speelde in oktober nadrukkelijk in op de publiciteit rond het bekendmaken van een lijst met honderd nieuwe topmonumenten van na de oorlog. Minister Plasterk liet in enkele maanden tijd een Top Honderd opstellen van waardevolle gebouwen uit de tijd van de wederopbouw tot 1958. In vrijwel alle media werd in één adem meegedeeld dat de grootste vereniging voor het behoud van cultureel erfgoed, Heemschut, met aanvullingen komt op die korte lijst. Fotografie Pim van Gelder De PROVINCIALE COMMISSIES buigen zich vrijwel allemaal - Noord-Brabant heeft bedenkingen - over de vraag welke kenmerkende bebouwing, welke ensembles, bedrijfsgebouwen, infrastructurele werken, ruilverkavelingen en landschappen op de nogal korte lijst van Plasterk ontbreken. Al meteen na het bekend worden van de Top Honderd wees directeur Karei Loeff erop dat Nederland in rap tempo verandert.Juist de jongere bouwkunst uit de wederopbouwperiode staat sterk onder druk. Veel waardevols wordt nu al gesloopt. Kijk naar de grootscheepse afbraak van kerkge bouwen en na-oorlogse woonwijken. Sommige objecten zijn regelrecht monumentwaardig." In zijn kielzog reageerden ook veel provinciale vertegenwoordigers van Heemschut, voor de regionale televisie, in de regionale kranten. De Zeelandbrug, van na 1958, wordt node gemist, wist Heemschut Zeeland direct te melden. Dat die bijzondere brug ontbreekt op de lijst Plas terk is eenvoudig te verklaren, de brug dateert van na 1958. Dat is gelijk een van de punten van kritiek van Heemschut op de methode- Plasterk. De minister houdt vast aan de al jaren geldende wettelijke bepaling, dat een rijksmonument minimaal vijftig jaar oud moet zijn. ,,Dat is iets dat bij de stelselherziening die er zit aan te komen wellicht veranderd kan worden. De omloopsnelheid van de moderne gebouwen is veel korter dan vroeger," zei Loeff WIÊSm 10 Heemschut december 2007 Top-Honderd te kort y -A-'-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 12