Zuid-Holland Amsterdam bezwaren tegen de plaatsing van de diree- teursvilla buiten de context van de melkfabriek aan de ingang van het dorp aan de noordzijde. Verder is verplaatsing van het gebouw niet zonder risico's. Beslissend voor het doorgaan van het plan is het vinden van een koper die de kosten van de verplaatsing en van de restau ratie betaalt. Intussen zamelen de Historische Vereniging en Algemeen Plaatselijk Belang Bedum geld in als bijdrage aan de kosten van de operatie. Omgeving monumentale boerderijen bedreigd Delfzijl - Opnieuw zijn er plannen voor bouwen in het agrarisch tussengebied tussen Delfzijl en Appingedam, gelegen tussen het indu striegebied van Appingedam en de woonwijk de Rietkampen van Delfzijl. In 2000 ging het plan voor een nieuw bankgebouw niet door. Nu zijn er plannen voor het bouwen van een overdekt zwembad in dit gebied, waar twee (rijks)monumentale boerderijen staan. Rijksmonumenten zijn zeldzaam in Delfzijl. Door en na de oorlog is daar veel waardevolle bebouwing verwoest of gesloopt. Daarom is het des te belangrijker de monumentale gebouwen te koesteren. Het verbaast de com missie dan ook dat juist in dit cultuurhistorisch waardevolle gebied een zwembad gebouwd moet worden, waardoor de context van de twee boerderijen zal worden aangetast.Een nieuw overdekt zwembad is natuurlijk belang rijk, zowel voor Delfzijl als voor Appingedam. Heemschut heeft het college en de gemeente raad van Delfzijl gevraagd een andere plek voor het zwembad te zoeken. Tineke Vooijs Jeruzalem: beschermd of deels plat Amsterdam - De architectuur uit de wederop bouwperiode staat in Amsterdam onder zeer grote druk. Zelfs complete woonwijken dreigen hun karakter te verliezen. De toekomst van Jeruzalem (Tuindorp Frankendael) in stads deel Oost-Watergraafsmeer staat al jaren ter discussie. Heemschut vreest dat het stadsdeel samen met de woningcorporaties kiest voor de snelste en goedkoopste weg (grootschalige sloop en verdichting). Jeruzalem is één van de eerste en meest inte ressante wijken van het naoorlogse Amsterdam. Het ontwerp van Merkelbach en Karsten uit 1948 was een reactie op de voor de oorlog ontstane strokenbouw. Hoewel dezelfde architecten indertijd de eerste strokenbouw van Amsterdam hadden gerealiseerd zagen ze zelf ook de saaie kanten van een strokenstad. In Jeruzalem realiseerden ze met een hovenstrue- tuur een speelse variant op de strokenbouw, met behoud van kwaliteiten als licht en lucht en een overdaad aan groen. Het bijzondere aan Jeruzalem is het totaalconcept. Het architec tenteam ontwierp niet alleen de stedenbouw kundige structuur, ook tekenden ze de huizen en ontwierpen ze de groenstructuur. Zelfs de speelplaatsen waren van hun hand. De waarde van het dorp zit vooral in de ste denbouwkundige opzet. De woningen worden gekenmerkt door een grote doelmatigheid en bezaten van oorsprong een eenvoudige schoonheid. Door vele verbouwingen ging helaas een deel van hun oorspronkelijke uitstra ling verloren. Heemschut streeft ernaar om de stedenbouw kundige opzet in zijn geheel te bewaren. Wij denken dat een deel van de oorspronkelijke bebouwing plat mag, mits men minstens zes hoven bewaart en in de oude toestand terug brengt en de nieuwe huizen zeer zorgvuldig aanpast aan het oorspronkelijke concept. De nieuwbouw moet dus kijken naar de eenvoud van 1948: huizen van beperkte hoogte en met een plat dak, gebouwd met eenvoudige materialen. Het oorspronkelijke concept van Merkelbach en Karsten is krachtig genoeg om de tijd te doorstaan. Heemschut denkt dat het behoud van de hovenstructuur niet alleen het beste is voor ons erfgoed maar ook kan zorgen voor een duurzame toekomst van het dorp. Tijdens het schrijven van dit artikel bleek dat Jeruzalem een plek heeft gekregen op de monumentenlijst van Plasterk. Heemschut blijft waakzaam! Norman Vervat Plan massale bebouwing landtongen van tafel Rotterdam - Dankzij een uitgebreide zienswijze van Heemschut, van de vereniging Steden bouwkundig Wijkbehoud in Hillegersberg- Schiebroek en van omwonenden is het plan voor massale bebouwing van de landtongen in de Bergseplassen bij Rotterdam van de baan. In het voorontwerp bestemmingsplan Kern en Plassen werd de mogelijkheid geschapen om de landtongen achter de huizen aan de Straatweg tot vier a vijf etages te bebouwen. Op sommige plaatsen zijn die karakteristieke landtongen meer dan 100 meter lang. Heemschut vond dat een onaanvaardbare aantasting van de cul tuurhistorische en daarmee de landschappelijke waarden van dit binnen het stedelijk gebeid van Rotterdam unieke gebied. In een reactie van het dagelijks bestuur van deelgemeente Hillergersberg-Schiebroek op de inspraak, erkent men het argument van de uniciteit van het gebied en dat het gevaar niet denkbeeldig is dat projectontwikkelaars per celen zullen opkopen, de bestaande bebouwing slopen en vervolgens tot het maximum zullen dichtbouwen. Daarmee wordt ook het argu ment van Heemschut erkend dat de historische lintbebouwing van de Straatweg zou worden aangetast. Heemschut wil feitelijk nog een stap verder gaan en wil dat die 19e eeuwse lint bebouwing als beschermd stadsgezicht wordt aangemerkt. De twee locaties met horeca, van Van der Valk en Lommerrijk, behouden in het ontwerp bestemmingsplan wel de mogelijkheid voor nieuwbouw met hoogten van 14 tot 16 meter. Volgens de deelgemeente is die hoogte wel 'inpasbaar'. Het gewijzigd plan gaat als advies van de deelgemeente naar de gemeenteraad van Rotterdam, die de bevoegdheid heeft het bestemmingsplan vast te stellen. Ewout van der Dussen december 2007 Heemschut 9

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 11