Heemschut Actief Noord-Holland Gelderland Groningen Water bedreigt Nera Nederhorst den Berg - Een buitengewoon belangwekkend complex in Nederhorst den Berg wordt bedreigd. Het gaat om het radio ontvangststation Nera, dat zou moeten wijken voor waterberging. Ironisch genoeg is het ooit aangelegd om overstromingen te kunnen weerstaan. Het komt volkomen onterecht niet voor op de lijst van honderd belangwekkende naoorlogse gebouwen van minister Plasterk. Het verdient daarentegen de rijksmonumen- tenstatus, is het oordeel van de Provinciale Commissie Noord-Holland. Lees elders in dit nummer waarom. Toch kansje voor Regev-gebouw Hilversum - Het administratiegebouw bij de entree van de voormalige gasfabriek te Hil versum maakt toch weer een kans op behoud in het plan Villa Industria. Op het terrein van de voormalige Regev-gasfabriek kunnen 370 woningen komen, plus commerciële ruimten. De Provinciale Commissie Noord-Holland heeft samen met de Hilversumse historische kring Albertus Perk een gesprek gehad met vertegen woordigers van de gemeente en de projectont wikkelaar. Daarbij zijn uitgewerkte voorstellen gedaan op basis van ideeën die het behoud van het uit 1907 stammende administratiegebouw mogelijk maken. De voorstellen zijn gunstig ontvangen. Boerderij misschien niet gesloopt Loosdrecht - Aan de Nieuw Loosdreehtsedijk in Loosdrecht staat een boerderij op het ter rein van verpleeghuis De Beukenhof die wordt bedreigd. De gemeente Wijdemeren heeft geen juridische grond om de sloopvergunning te weigeren, maar voorlopig is de beslissing erop aangehouden. Alle betrokkenen lijken van de waarde van de boerderij overtuigd, nu de haalbaarheid wordt onderzocht van een restauratieproject van eigenaar De Beukenhof. De plannen vertonen nog een gat van 150.000 euro, dat met subsidies gedicht zou kunnen worden. Hierover is echter nog geen zekerheid. Grens aan de Stelling Stelling - De Provinciale Commissie heeft mondeling ingesproken op een hoorzitting in het kader van de streekplanherziening voor Noord-Holland Zuid. Vooral de begrenzing van de Stellingzone, het beschermde deel van het werelderfgoedmonument de Stelling van Amsterdam, had daarbij de aandacht. In het nieuwe Streekplan is er van het beschermd gebied wat afgeknabbeld op plaatsen, waar in de toekomst uitbreidingen van bedrijventerreinen en dergelijke zijn te voorzien. De vraag ligt voor, of de Unesco genoegen kan nemen met het verschuiven van deze grenzen. Peter Schut IJsselsprong te Zutphen Zutphen - In het kader van de activiteiten rond 'Ruimte voor de rivier' zijn plannen ontwik keld in de IJsselvaIlei tussen, globaal, Brummen en Deventer. Enerzijds wordt gedacht aan dijkverleggingen in de gebieden Cortenoever en Voorster Klei, anderzijds aan het aanleggen van hoogwatergeulen ter hoogte van Zutphen en Deventer. Het samenwerkingsorgaan Stedendriehoek (Zutphen-Apeldoorn-Deventer) koos voor een hoogwatergeul bij Zutphen in combinatie met woningbouwontwikkeling op de westoever van de rivier bij De Hoven en heeft deze ideeën opgenomen in de Regionale Structuurvisie voor het totale gebied. Voor de uitwerking werd de stuurgroep 'De IJsselsprong' gevormd, die informatie- en inloopavonden heeft georgani seerd en een Klankbordgroep samengesteld. Zowel de dijkverleggingen als de hoogwatergeul hebben verregaande consequenties voor de hoge landschappelijke waarde in de IJsselvallei. Om deze reden heeft Heemschut eerder dit jaar met een zienswijze gereageerd op de Regio nale Struetuurvisie en daarbij gewezen op de ingrijpende gevolgen van de gemaakte keuzen voor het landschap. Heemschut participeert in de Stichting Behoud IJssellandschap die is vertegenwoordigd in de Klankbordgroep en de voortgang van de plannen kan volgen. Begin van de zomer heeft de Stuurgroep na advies van o.a. de Klankbordgroep drie zoekrichtingen gepresenteerd voor zowel het toekomstige riviersysteem als de woning bouw, infrastructuur, natuur en landschap. Deze kregen als titel: 'een nieuwe rivier'(l), 'de verborgen bypass' (2) en 'breed water voor Zutphen'(3). De voorlopige keuze viel op een zo beperkt mogelijke dijkverlegging in de Voorster Klei (1), terwijl de optie van een diepe hoogwa tergeul verviel omdat dit daling van de grond waterstand tot gevolg zal hebben en daarmee gevaar voor verdroging van natuurgebieden en landgoed Voorstonde. Een dergelijke geul blijkt ook nauwelijks in te passen in het landschap. De definitieve beslis sing is intussen genomen, getuige het kran tenbericht van 10 oktober dat meldt dat 'Het complete voorstel' er ligt. Heemschut zal het met interesse bestuderen. Chris Schorten, technisch adviseur De DOMO-villa in Bedum verplaatst? Bedum - In het nummer van augustus 2007 stond in het katern van Industria een bericht over de fraaie direeteursvilla bij de fabriek van Friesland Foods, de voormalige DOMO-melkfa- briek. Friesland Foods heeft de ruimte nodig die de directeursvilla in beslag neemt. De gemeente Bedum heeft in juni 2006 een sloopvergun ning verleend. Ondanks hevig verzet van de Historische Vereniging van de gemeente Bedum, Algemeen Plaatselijk Belang Bedum en Heemschut bleef Friesland Foods vasthouden aan het sloopplan. Naar aanleiding van een bericht in de pers kwam er onverwacht een voorstel van een bedrijf dat gespecialiseerd is in het verplaatsen van gebouwen. De gemeente Bedum onder zoekt of verplaatsing van de villa mogelijk is. De kosten worden geraamd op 700.000. Friesland Foods wil 100.000 (de sloopkosten) bijdragen. Het college wil meewerken en de projectkosten betalen. In Bedum is niet iedereen enthousiast. Er zijn 8 Heemschut december 2007

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 10