Groningen Foto 5 Groningen De feestelijke start van de werk zaamheden bij de werf Wolthuis. Foto Geert Mintjes Hem meiand Het bestuur van de stichting Hemmeland in Monnickendam voelt zich gekrenkt door een bericht in Heemschut van april over bezwaren tegen een te vergroten jachthaven. Eind vorig jaar werd daar, op initiatief van de stichting, actie tegen gevoerd. Heemschut onderschreef de bezwaren, maar meldde in april dat er inmiddels door veel bewoners afstand werd genomen van de stichting. Vooral de zinsnede in Heemschut dat bestuursleden van de stich ting voor eigen belangen leken op te komen schoot verkeerd bij het bestuur. Die besehuldi ging klopt absoluut niet, geeft de stichting aan. Een briefwisseling over de kwestie raakte zoek bij de post, maar deze dook enige weken later alsnog op. Heemschut hoopt, dat de kou nu ook hier uit de lucht is. Het Oldambt Beschermd Landschapsgezicht Groningen - De Groningse commissie heeft samen met de Oldambtgroep bij gedepu teerde staten een aanvraag ingediend voor het verlenen van de status van Beschermd Landschapsgezicht aan het Oldambt in Oost- Groningen. De Oldambtgroep werd gevormd na twee Heemschutexcursies in dit gebied in het afgelopen jaar, waarbij we constateerden dat de kwaliteit van het landschap achteruitgaat. Het Oldambt is een Belvédèregebied. Het landschap is ontstaan mede door de Dol la r- dinbraken in de middeleeuwen. Vanaf de 16de eeuw vond indijking van de Dollard plaats. In een weids agrarisch landschap ligt de oudste bebouwing in linten op de zandruggen in het noorden, westen en zuiden van dit kleigebied en op het schiereiland van Winschoten dat uitsteekt in het nu ingedijkte Dollardgebied. De combinatie van een open grootschalig akkerbouwgebied en de linten met historische bebouwing op de zandruggen maakt dit land schap uniek. Om het open karakter van dit landschap te bewaren en toch plaats te bieden aan ontwik kelingen in de landbouw, toerisme (de Blauwe Stad) en de komst van nieuwe bedrijven is meer aandacht voor het landschap noodzakelijk. Zorgvuldiger planning kan aantasting van het karakter van dit gebied voorkomen. De aanwijzing tot Beschermd Landschapsge zicht heeft tot gevolg dat de landschappelijke en de cultuurhistorische waarden van een gebied worden opgenomen in het bestem mingsplan en uitgewerkt in de welstandsnota. Op deze manier ontstaat er een juridische basis voor bescherming van het historisch land schapspatroon. Het Beschermd Landschaps gezicht is een nieuw middel om een landschap met historische bebouwing te beschermen en nog niet eerder toegepast. Start van de restauratie van de Werf Wolthuis Sappemeer- Op vrijdag 20 april werd het startsein gegeven voor de restauratie van de historische Scheepswerf Wolthuis te Sap penneer, de enige overgebleven veenkoloniale werf in ons land. Dit rijksmonument bevindt zich op een historische locatie waar al sinds het eind van de 17de eeuw schepen zijn gebouwd. Door het dichtslibben van het Winsehoterdiep werd de werf moeilijk bereikbaar, maar nu zijn er plannen om door restauratie van de werf en een nieuwe verbinding met het Winsehoterdiep de werf een kans te geven als restauratiewerf voor historische ijzeren schepen. De oude appa ratuur en machines uit omstreeks 1900 zijn nog aanwezig. in december 2006 was de werf Wolthuis een van de kandidaten voor de hoofdprijs uit de Bankgiroloterij. De hoofdprijs van 900.000 euro ging naar het kerkje in Vierhuizen, in Noord- Groningen. Daarom is het des te meer verheu gend dat er nu ook voldoende geld aanwezig is om aan de restauratie van de werkplaats van de historische werf Wolthuis (uit omstreeks 1890) te beginnen. Kijk ook naar www.historiseheseheepswerf.nl Tineke Vooijs augustus 2007 Heemschut 7

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 9