Noord-Flolland Bescherming op komst voor oudste schooltje Hilversum - De mede door Heemschut Noord-Holland aangevraagde gemeentelijke monumentenstatus voor het oudste schooltje van Hilversum is begin juni ter visie gelegd. Daarmee komt deze status voor Noordse Bosje 47 weer een stapje dichterbij. Heemschut Noord-Holland ondernam deze actie samen met de historische kring Albertus Perk. Ook bewonersvereniging De Binnenring onderte kende het verzoek, evenals de bewonersgroep Behoud Schooltje Noordse Bosje 47. Het eenvoudige witte schooltje is in 1867 gebouwd en is doordat het redelijk gaaf bleef een van de schaarse herinneringen in steen aan het dorpse karakter van het 19e-eeuwse Hilversum. In het centrum zijn weinig panden uit deze periode bewaard, bovendien zijn 19e-eeuwse school gebouwen in de hele regio en zelfs het land zeldzaamheden. Belangrijk naast de architectonische is de stedenbouwkundige waarde die het schooltje heeft doordat het de grens markeert van centrum naar villagebied. Sloop zou deze grens verder naar het noorden opschuiven, wat ongewenst is. Bezwaar tegen glazen gevel voormalig raadhuis Sehagen Sehagen - De toekomstplannen die in Sehagen bedacht worden voor het voormalige gemeen tehuis Markt 18 deden Heemschut Noord- Holland ook in de pen klimmen. Het in 1960 gebouwde gemeentehuis is een fraai voorbeeld van de statige en sobere architectuur waarin overheidsgebouwen in de naoorlogse periode verrezen. Markt 18 staat op een markante plek in het Schager stadsbeeld en de gemeentelijke monumentenstatus erkent de waarde van het gebouw. Wijzigingen eraan zijn zonder vergun ning onmogelijk en de procedure tot verkrijgen ervan biedt de mogelijkheid bezwaar te maken. Uit de lokale en regionale media blijkt, dat de toekomstplannen voor dit pand wel degelijk uitgaan van ingrijpende wijzigingen van het aanzicht. Het monument zou in glazen gevel- wanden worden verpakt, waarbij het gebouw weliswaar intact blijft, doch het stadsbeeld ingrijpend wordt aangetast. En wel op dusda nige wijze, dat de Bond Heemschut genood zaakt is in bezwaar te gaan als de plannen met Markt 18 zich in deze of vergelijkbare richting ontwikkelen. Middels een brief aan het gemeentebestuur van Sehagen drong Heem schut Noord-Holland er op voorhand op aan, bij de plannenmakerij uit te gaan van behoud van het monument en intact laten van het stadsbeeld. Sloop dreigt voor watertoren Zandvoort Zandvoort - In Zandvoort dreigt de water toren, een gemeentelijk monument, te worden gesloopt door de eigenaar, een projectontwik kelaar. Er is lokaal een actie op touw gezet, met een website waarop een petitie kan worden ondertekend: www.redtdewatertoren.uitzandvoort.nl Heemschut Noord-Holland schaart zich achter de protesterenden en zal alles doen om sloop van deze beeldbepalende uit 1949 stammende schepping van J. Zietsma, te voorkomen. Presentatie Heemschut Broek in Waterland - Over de werkwijze van Heemschut heeft de commissie op 31 mei jl. een presentatie verzorgd op de jaarvergadering van Oud Broek. In het verleden is een aantal keren samen opgetrokken met deze histori sche vereniging te Broek in Waterland. Deze avond kwamen onder meer de mogelijkheden aan bod, die Heemschut te bieden heeft qua bescherming en informatievoorziening richting lokaal betrokkenen. Twee aanwezigen sprak de doelstelling van Heemschut zo aan, dat ze zich ter plekke als lid registreerden. Peter Sehat 6 Heemschut augustus 2007 Foto 3 Noord-Holland De oudste school van Hilversum, aan Noordse Bosje. Foto Roel Leenders Foto 4 Noord-Holland De watertoren in Zandvoort. Foto Heemschut

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 8