26 Jongeren veroveren 28 Monumentjes met een geheim 32 Naar Voorne-Putten 41 Industria in Heemschut Ten geleide Verandering 36 Werelderfgoed Rubrieken 5 Heemschut Actief 12 Verenigingsnïeuws 30 Laatste nieuws 34 Erfgoedexcursies 35 Excursies 38 Snuffelen 40 Ledenservice Met een speciaal op jongeren gericht project betrekt 'Verover je eigen omgeving' de jeugd bij de cultuurhistorie van liefst de eigen leef omgeving. En vaak met opmerkelijk resultaat. Soms vreemd weggezakt staan ze in de Bloe mendalerpolder: de gebouwtjes van de radar post die de Duitsers in de Tweede Wereldoorlog hier korte tijd in bedrijf had. En ze blijven, ook al wordt er een woonwijk omheen gebouwd. De Landelijke Heemschutdag strijkt dit jaar op 29 september neer in Voorne-Putten. Opvallend hier zijn de landschappelijke tegenstellingen met verstilde dorpjes naast massieve industrie. Onder meer wordt gekeken in het gerestau reerde Jan Blanken droogdok in Hellevoetsluis. Voor de tweede maal dit jaar acht pagina's extra in Heemschut, met de informatie van Industria, de nieuwsbrief van de stichting Federatie Industrieel Erfgoed Nederland. Ook in het decembernummer zullen acht FIEN- pagina's worden toegevoegd aan Heemschut. De leden van Heemschut kozen tijdens de Vergade ring van Leden in mei voor een gezonde vereniging, een organisatie die ondanks het wegvallen van subsidies ook na de viering van het honderdjarig bestaan in 2011 nog steeds een gedegen inbreng houdt in de monumentenbeseherming van Neder land. Heemschut zal, zoveel is zeker, meer dan ooit de kosten in het oog moeten houden, en tegelijker tijd moeten inzetten op het op moderne manieren benaderen van de achterban. In toenemende mate zal het internet daarbij een rol spelen. Dat is bij uitstek een techniek om heel persoonlijk in contact te komen en te blijven met de actieve leden in de provincies. Daar zal het aceent komen te liggen voor de kracht van de organisatie. Intussen blijft ook het tijdschrift een medium om iedereen die monumentenbescherming een warm hart toedraagt zes maal per jaar met achtergrond artikelen en nieuwsverhalen aan te spreken. En samenwerking met andere organisaties blijft daarbij, voorzitter Harm Bruins Slot zegt het weer met klem op pagina 13, blijft altijd bespreekbaar. In dit nummer van Heemschut is voor de tweede maal dit jaar zichtbaar hoe die samenwerking gestalte kan krijgen. Industria, het nieuwsbulletin van de Federatie Industrieel Erfgoed Nederland vult acht extra aan Heemschut toegevoegde pagina's. FIEN richt zich op bescherming van Industrieel erfgoed, waar Heemschut dat als slechts een van de zeer vele varianten van het cultureel erfgoed ziet. Toch zitten we op hetzelfde spoor. En in december weer. Piet Arp, Eindredacteur Schokland, het voormalige Zuiderzee-eiland in Noordoostpolder staat op de Unesco lijst voor werelderfgoed. De provinciale commissie Flevo land gaat er 15 september op excursie. augustus 2007 Heemschut 3

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 5