Noord-Brabant Foto: Leiden, voormalige conserven- fabriek Tieleman Ft Dros. Foto Marcel Overbeek Rotterdam - Het Historisch Museum Rotterdam lanceerde eind vorig jaar een nieuwe website, speciaal gericht op de collectie Bedrijf en Tech niek van het museum. In Rotterdam wordt al eeuwenlang van alles verhandeld, geproduceerd en vervoerd. De collectie Bedrijf en Techniek telt rond tienduizend voorwerpen van zeer uiteenlopende aard. De grondslag voor de ver zameling werd aan het begin van de twintigste eeuw gelegd door de toenmalige museumdirec teur Hoynkvan Papendrecht. Niet alleen producten, maar ook gereed schappen werden verzameld. Van sommige bedrijven werd zelfs de complete inventaris overgenomen. In de jaren negentig begon het museum met de beschrijving van de collectie, en werd ook een onderzoek gestart naar de geschiedenis van de ruim tachtig bedrijfstakken waaruit de voorwerpen afkomstig zijn. Om de collectie voor een breed publiek te ontsluiten, is gekozen voor een website. Vele kleine en middelgrote bedrijven, waarvan sommige al lang zijn verdwenen, zijn opgenomen in de website, evenals de grotere ondernemingen met bekende namen alsJamin, Henkes, Van Berkel, Oranjeboom, Shell, Molyn en Van Nelle. Van dit laatste bedrijf is onlangs het bedrijfsarchief overgenomen van houdstermaatschappij Sara Lee/Douwe Egberts. www.bedrijfshistorierotterdam.nl Valkenburg: In het duingebied bij het Zuid- Hollandse Valkenburg is het Nationaal Smal spoormuseum gevestigd. Via een railcomplex, gelegen bij het Valkenburgse Meer worden regelmatig ritten door vrijwilligers georgani seerd met historisch smalspoormaterieel. Op 26 maart is de eerste paal officieel geslagen voor de bouw van een nieuwe loeomotievenloods voor het rollend materieel van het Smal spoormuseum. Met de bouw van deze loods wordt een belangrijke nieuwe stap gezet in de realisatie van het Smalspoor-buitenmuseum. De stoomloeomotievenloods is ontworpen als een replica van een soortgelijke loods van de Stoomtrammaatschappij Zutphen-Emmerik in Doetinehem. Het ontwerp is verzorgd door het architectenbureau Noorderlicht uit Delft. De bouw gaat uitgevoerd worden door de Katwijkse Bouwmaatschappij en de vrijwil ligers van het museum. De bakstenen loods zal met drie sporen ruimte bieden aan de collectie smalspoorloeomotieven van het museum. Als alles mee zit zal de loods in september in gebruik worden genomen. Het museum is van 17 mei t/m 30 september voor het publiek toegankelijk. www.smalspoormuseum.nl Boekei - Een van de oudste boterfabriekjes van Noord-Brabant krijgt een nieuwe bestemming als onderdeel van het Boerenbondsmuseum in Gemert. Het fabriekje is in 1899 als hand- kraehtboterfabriek gebouwd door de Coöpera tieve Handkraeht Boterfabriek van de Noord- Brabantse Christelijke Boerenbond. In 1913 werd de fabriek buiten bedrijf gesteld door de in gebruikname van een nieuwe stoomzuivelfa- briek in Boekei. Tot 1949 bleef de oude fabriek in gebruik als pakhuis voor de Christelijke Boe renbond, in de jaren daarna trad het verval in. In het eenvoudige bakstenen pand waren een bedrijfsruimte, een kantoortje en een rook ruimte aanwezig. De met de hand bereide boter werd in boterkelders onder het gebouw opgeslagen. Het vervallen pand werd in september 2006 zorgvuldig gedemonteerd door vrijwilligers van het Boerenbondsmuseum. Het is de bedoeling om het boterfabriekje dit jaar in het Boeren bondsmuseum te herbouwen, met een complete inventaris om opnieuw boter te kunnen maken voor de bezoekers van het museum.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 49