Utrecht Zuid-Holland Door moderniseringen is van het oude fabrieks complex nog maar weinig overgebleven. Mar kant is de enorme betonnen fabrieksloods uit de jaren vijftig met een open kopgevel, direct grenzend aan het Apeldoorns Kanaal. Via deze loods konden de gereedgekomen papierrollen via een kraanbaan in vrachtschepen worden geladen. Na de sluiting van het kanaal voor de scheepvaart in 1972 verviel deze laad- en losfunctie. Naast de loshal staat het oude kan toorgebouw uit 1940. Het is een karakteristiek bakstenen pand met hoge strakke rechthoekige stalen ramen. Eind 2006 is in Amersfoort het rapport 20 vensters op het industrieel erfgoed von de provincie Utrecht gepresenteerd. Dit rapport is in opdracht van de provincie gemaakt door de Utrechtse Stichting voor het industrieel Erfgoed (USINE), met als doel te komen tot een beredeneerde lijst van 'toppers', die een goed beeld geven van het nog aanwezige industrieel erfgoed in de provincie. Om tot een verantwoorde keuze te kunnen komen is een veel bredere groslijst gemaakt van alle bekende industriële objecten en complexen in Utrecht. Deze uit circa 1100 elementen bestaande basis inventarisatie is, gerangschikt per gemeente, in het rapport opgenomen. Vervolgens is er een proefseleetie gemaakt, de Top 100, en is hieruit een Top 20 geselecteerd, de 'vensters'. In de selecties is ook aandacht voor gebouwen en objecten uit de periode van de Wederop bouw en voor militaire gebouwen. Het rapport is bedoeld als bijdrage voor het maken van verantwoorde beleidsafwegingen met betrek king tot het industriële erfgoed. Bij de gebieds gerichte selectie is vooral gekeken in hoeverre industrieel erfgoed typerend is of was voor de identiteit van de onderscheiden regio's. Een aantal voorbeelden uit deze lijst: ensemble Merwedekanaal, stad Utrecht, tabaksschuren/ tabaksindustrie in Amerongen, en agrarische industrie langs de spoorlijn Amersfoort-Rhenen (Leusden, Woudenberg). Het rapport 20 vensters op industrieel erfgoed in de provincie Utrecht is geschreven door de Utrechtse historicus Kees Volkers. Het rap port bevat een uitgebreide beschrijving van de twintig deelgebieden, en daarnaast een inven tarisatie van alle geïnventariseerde gebouwen en objecten, gerangschikt per gemeente. Het rapport is uitgebreid geïllustreerd met histo rische zwart-wit en actuele kleurenfoto's. "20 vensters" is qua opzet en compleetheid een uitstekend voorbeeld van een gebiedsgewijze inventarisatie van industrieel erfgoed. Het is te wensen dat dit voorbeeldige rapport wordt gevolgd door soortgelijke initiatieven in andere provincies. Leiden - Het voormalige fabriekscomplex van de firma Tieleman Et Dros aan de Middelste gracht zal worden opgeknapt en gerestyled. Het fabriekscomplex werd in 1877 gebouwd als conservenfabriek naar een ontwerp van W.C. Mulder. In 1955 werd de fabriek gesloten en werden de bedrijfsgebouwen als opslag ruimte gebruikt. In 1986 werd het fabrieksge bouw verbouwd tot een bedrijfsverzamelge bouw. Bij de verbouwing werden waardevolle delen van het interieur, zoals een kapconstructie weggetimmerd achter systeemplafonds. Bij de komende opknapbeurt zal het gewelfde plafond weer zichtbaar worden gemaakt en voorzien van lichtarmaturen. In het trappenhuis zullen muurschilderingen worden aangebracht, met afbeeldingen die zijn gebaseerd op historische foto's van de fabriek en de fabrieksarbeiders. Deze foto's zijn gevonden in de collectie van het Regionaal Archief te Leiden. Elders in de fabrieksgebouwen zullen tegeltableaus worden geplaatst, waarop beelden zijn weergegeven van fabrieksarbeiders uit het verleden. De opknapbeurt van het fabrieksinterieur zal midden dit jaar gereed zijn. Ook het exterieur van de fabriek zal worden opgeknapt: het metselwerk van de buitenmuren zal opnieuw worden gevoegd. Tabaksschuren in Amerongen herinneren aan de ooit bloeiende tabaksindustrie. Foto's Pim van Gelder

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 48