Groningen Drenthe Overijssel trieel nieuws Bedum - De voormalige directeursviIla van de zuivelfabriek aan het Boterdiep WZ in Bedum wordt met sloop bedreigd. De eigenaar van de zuivelfabriek, Friesland Foods Domo wil de villa slopen vanwege logistieke redenen. De Histori- sche Vereniging Gemeente Bedum en de Bond Fleemsehut Groningen hebben in december 2006 een gesprek gevoerd met de directie van de locatie Bedum over het behoud van de villa. In juni 2006 is door de gemeente Bedum een sloopvergunning afgegeven voor de villa, waartegen helaas geen bezwaar is aangetekend. In mei 2007 zijn de ramen van het leegstaande pand dichtgetimmerd en zijn er hekken om geplaatst. De directievilla werd in 1931 gebouwd naar een ontwerp van de gebroeders Wierenga, deze architecten hebben in de jaren twintig en dertig van de vorige eeuw verschillende bedrijfspanden gebouwd in het noorden. De villa in Bedum is een bijzonder gaaf voorbeeld van een rijk gedetailleerde directeurswoning met neobarokke stijlkenmerken. Het is moeilijk voor te stellen dat dit bijzonder fraaie pand indertijd niet is opgenomen in het monumen- tenselectieproject (MSP). Groningen - Steeds meer buiten gebruik geraakte oude graansilo's krijgen een nieuwe bestemming. Ook voor de graansilo van de Aan- en Verkoop Coöperatie Meppel (ACM) aan de Friesestraatweg in Groningen bestaan plannen voor een nieuwe bestemming. Het complex van de ACM bestaat uit diverse silo's en bedrijfshallen. Het oudste deel is een lage bakstenen loods uit 1951. Daarnaast staat een hoge betonnen graansilo uit de jaren vijftig. Woningbouwvereniging 'In' heeft een plan gemaakt om in het complex een combinatie te realiseren van wonen en werken. Het behoud van de silo als belangrijk stedenbouwkundig element past in het bestemmingsplan voor het gebied dat door de gemeente is opgesteld. Er is een voorlopig ontwerp gemaakt voor de herbe stemming van het silocomplex door architec tenbureau 'Daad' uit Beilen. Vries - De gebouwen van de voormalige zuivel fabriek aan de Tynaarlosestraat in Vries zullen in 2008 worden gesloopt. Op de plaats van de fabriek is een nieuwe woonwijk gepland, waar circa veertig appartementen zullen verrijzen. De voormalige zuivelfabriek van Vries werd in 1896 als Coöperatieve zuivelfabriek "de Vooruitgang" opgericht. In 1972 moest de zuivelfabriek als gevolg van schaalvergroting en fusies de productie beëindigen. De gebouwen werden daarna herstemd als bedrijfsruimte voor allerlei bedrijven, zoals een houthandel. Het fabriekscomplex is in de loop der jaren diverse keren uitgebreid en gemoderniseerd. Tot de oudste gebouwen behoren een bedrijfshal in baksteen uit de jaren vijftig en een hoge fabrieksschoorsteen uit dezelfde periode. Met de sloop van de schoorsteen verdwijnt een der laatste oude fabrieksschoorstenen in Drenthe. Kampen - Het laatste nog bestaande schep radstoomgemaal van Overijssel staat aan de Flevoweg ten westen van Kampen. Het schep radgemaal 'Broeken en Maten' werd oorspron kelijk in 1865 gebouwd voor de afwatering van de polder Broeken en Maten. Het complex bestaat uit een machinegebouw, met een groot dubbel ijzeren scheprad aan de buitenzijde, een sluiskolken een machinistenwoning. In 1929 werd het gemaal geëlektrificeerd en werd de schoorsteen gesloopt. In 1945 werd het gemaal zwaar beschadigd tijdens de gevechten rondom de bevrijding van Kampen. Het muurwerk en de machines werden grotendeels verwoest en weer opgebouwd in een sobere stijl. De machinistenwoning en de schepraderen bleven ongedeerd. In 1991 werd het gemaal buiten bedrijf gesteld na de voltooiing van het nieuwe 'Flevogemaal', en trad het verval in. De kolk groeide dicht, en de ijzeren schepraderen werden door roestvorming ernstig aangetast. Door een particulier initiatief is het gemaal van de ondergang gered. De twee zonen van de laatste machinist, Gerrit en Herbert ten Flove kochten het gemaal in 2001 Foto 2: Bedum, directeurswoning zuivelfabriek. Foto Marcel Overbeek Foto 3: Kampen, sehepradgemaal Broeken en Maten. Foto Marcel Overbeek

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 45