In de schijnwerpers Schoonhoven: Van Zilversmid tot fabrikant; vijf generaties Van Kempen 1819-1919. Aan de westelijke stadsrand van den Bosch staat het imposante fabriekscomplex van de firma Grasso, fabrikant van koelapparatuur. Het fabriekscomplex met de bedrijfshallen en de directievilla annex kantoorgebouw vormt een belangrijk hoogtepunt in de industriecultuur van Den Bosch. De Grasso is ontstaan als een familiebedrijf. In 1858 sticht Willem Grasso aan het Hint hamereinde in Den Bosch een smederij, die al gauw uitgroeit tot een kleine machinefabriek waar stoom- en andere werktuigen worden vervaardigd. In 1896 wordt de fabriek ver plaatst naar Vught, waar men in een bestaande fabriek vooral boter- en margarineapparatuur gaat fabriceren. Henri Grasso, de zoon van de oprichter besluit in 1911 terug te keren naar Den Bosch, waar hij een compleet nieuwe fabriek laat bouwen naar een ontwerp van de Bossche architect F. de Beer op het nieuwe industrieterrein ten westen van het station. De Beer ontwierp een indrukwekkend gebou wencomplex dat de welvaart en rijkdom van het bedrijf uitstraalt. Het fabriekscomplex op een terrein van 33.000 m2 omvat drie lang gerekte fabriekshallen in rijk gedecoreerde baksteenarchitectuur, een grote directievilla annex kantoorgebouw, een elektrische centrale en een watertoren. De toegang naast de direc tievilla wordt gevormd door een smeedijzeren toegangshek. Het interieur van de fabriekshallen bestaat uit een moderne geklonken staalconstructie, die in het middendeel van de hallen 15 meter overspant. De constructie wordt uitgevoerd door het Duitse staalbedrijf Wilhelm Helmes uit Barmen-Wicklinghausen. Najaren van voorspoed komt het bedrijf in de crisisjaren in grote problemen. In 1937 verkoopt Henri Grasso het bedrijf aan de Haagse firma Van Heijst, specialist in verwarmingsapparatuur. Het kantoorgebouw en de fabriekshallen lopen in september 1944 zware oorlogsschade op bij de strijd om het Bossche station. Na 1945 wordt de schade hersteld en verkeren de gevels weer in de oorspronkelijke staat. In 1991 wordt de Grasso overgenomen door het Duitse concern Gea. Anno 2007 worden achter de monumentale fabrieksgevels nog steeds op geavanceerde wijze koelapparatuur en com- pressieapparaten vervaardigd uit smeedijzer. De fabrieksgebouwen van de Grasso zijn op de rijksmonumentenlijst geplaatst vanwege de industrieel-archeologische waarde en het cul tuurhistorisch belang van het complex binnen de Bossche bedrijfsgeschiedenis. In het zilvermuseum in Schoonhoven is tot 26 november een tentoonstelling te bezichtigen over de geschiedenis van de zilversmedenfamilie Van Kempen. De familie begon begin 19e eeuw met een winkel annex werkplaats in zilversmeed werk in Utrecht. In 1851 wordt een pand gekocht aan de Oude Gracht waar met behulp van een stoommachine fabrieksmatig zilverwerk wordt gepro- duceerd. In 1858 vestigt het bedrijf zich in een nieuw monumentaal fabrieks gebouw in Voorschoten en groeit het bedrijf onder de naam 'Koninklijke Nederlandsche Fabriek van Gouden en Zilveren Werken' uit tot de grootste zil- verfabriek van ons land. In 1919 fuseert het bedrijf met de Koninklijke Utrechtse fabriek van zilveren werken J.C. Begeer en Jac. Vos Ft Co. uit Rotterdam, waarna de bekende onderneming 'Van Kempen en Begeer' ontstaat. Door de toenemende welvaart in de tweede helft van de negentiende eeuw steeg de vraag naar gebruikszilver en bestek en dankzij de mechanisatie en introductie van moderne technieken kon de zilverindustrie grootschalig produceren. De firma Van Kempen hechtte veel waarde aan goede kwa- liteit en zorgvuldige afwerking van de voorwerpen. De onderneming kreeg dan ook diverse onderscheidingen en werd leverancier van het Koninklijk huis. In de tentoonstelling wordt een beeld geschetst van de steeds groter wor- dende vraag naar zilver tussen 1819 en 1919. Bekende tekenaars als Gerard Willem van Dokkum en Hendrik Jacobus Valk waren verantwoordelijk voor de vaak verrassend moderne vormgeving van het zilver dat sinds de jaren zestig van de vorige eeuw werd geproduceerd. ssll MM v I® iSIS 7 WËÊÈÊÊÊ. I - Foto 1: Den Bosch, Grassofabriek. Foto Marcel Overbeek H Grassofabriek te Den Bosch :v V y

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 44