Monument en landschap van voormalig eiland in Zuiderzee Erik Boshuijzen - Schokland, het UNESCO werelderfgoed in de Noordoostpolder, staat op 15 sep tember centraal in de excursie die de Provinciale Commissie Flevoland leden en niet-leden van Heemschut aanbiedt (zie pag. 35). Vooral de gerestaureerde haven van Emmeloord op de noord oostpunt van het voormalige eiland zal aandacht krijgen. Maar behalve dit onder beheer van de Stichting Flevolandschap staand monument heeft Schokland veel meer te bieden: archeologie, sociale geschiedenis en zorgvuldig beheerde monumenten. Het einde van de ijstijd was het begin van Schokland. Langs de latere Overijsselse Vecht ontstonden rivierduinen van pleistoceen zand en keileem, waarvan Schokland er één was. Bewoning was er ook: resten ervan zijn te vinden in Museum Schokland in het gerestau reerde vroegere hervormde kerkje van Middel- buurt uit 1834. Na het ontstaan van de Zuiderzee rond 1200 was Schokland via een landtong verbonden met Overijssel. Maar stormen en landafslag maakten het eiland steeds kleiner. Net als Urk hoorde het eiland vanaf de 17e eeuw tot het Gewest Holland met een lichtbaken op de zuidpunt en een vluchthaven aan de noordkant. Hier lag ook één van de drie dorpen: Emmeloord, een naam die thans verbonden is aan de hoofdplaats van de Noordoostpolder. Op het zuidelijk deel van het vier kilometer lange eiland lagen bij het lichtbaken Zuider- buurt en het enige nu weer als dorpje herken bare, gerestaureerde, Middelbuurt. Beide dorpen samen stonden bekend als 'Ens', tegenwoordig de naam van het noordoost polderdorp enkele kilometers verder. Behalve het fundament van het kustlicht is op de zuidpunt ook de ruïne van de kerk van Ens te zien, waarvan het oudste deel uit de veertiende eeuw dateert. Verdeeld Ondanks een eigen cultuur, dialect en kle derdracht waren de Schokkers godsdienstig verdeeld. Het grotere Emmeloord was voor namelijk katholiek; de dorpen van Ens waren in meerderheid hervormd. Gemeenschappelijk was door de jaren heen de bedreiging door de Zuiderzee. Een rampzalige stormvloed in 1825 luidde het begin van het eind van het bewoonde Schokland in. Dat einde kwam in 1859 toen bij Koninklijk Besluit het bevel tot ontruiming kwam. Van de ruim 600 bewoners kwamen de katholieken in Volendam en vooral Vollenhove terecht en bij Kampen ontstond de Schokkerbuurt met vooral uit Ens afkomstige mensen. Nazaten zijn nog steeds verenigd in de Schokkervereniging. Het lichtbaken op de zuidpunt en de haven van Emmeloord bleven bijna tot het droogvallen van de Noordoostpolder in 1942 in gebruik. Tegenwoordig is naast de provincie Flevoland en de gemeente Noordoostpolder vooral het Flevolandschap verantwoordelijk voor Schok land. Deze stichting beheert de gerestaureerde haven en andere monumenten op het vroegere eiland, zoals de kerkruïne. Verder besteedt zij aandacht aan cultuurhistorisch en archeolo gisch onderzoek in de terpen op en rond het vroegere eiland en niet te vergeten de regule ring van de grondwaterstand in een poging om verdere inklinking van de bodem te voorkomen. Kortweg is de aanpak van het Flevolandschap een synthese, van monument en landschap. Erik Boshuijzen is lid van de Provinciale Commissie Flevoland Foto 1 Lichtopstand en huis havenmeester, vanuit de havenkom van Emmeloord. Foto's Erik Boshuijzen Foto 2 Kerkruïne Ens met in het midden gedenklaat voor herbegraven Schokkers. Foto 3 Vernatting van Schokland 36 Heemschut augustus 2007 Schokland als Werelderfgoed

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 38