Heemschutdag Hellevoetsluis Heenvliet Geervliet 32 Heemschut augustus 2007 Foto 1 De Catharijnekerk in Brielle Heemschutdag 29 september naar Voorne-Putten (Zuid-Holland) Ewout von der Dussen - Rijdend vanaf het veer Maassluis-Rozenburg naar en door Voorne-Putten raakt men onder de indruk van een grote landschappelijke tegenstelling. De uitgestrekte olieraffinaderijen staan in schril contrast met het land schap langs de Bernisse en de kleine stadjes Heenvliet en Geervliet. De imposante kraakinstallaties van de olie-industrie hebben hun eigen schoonheid naast de indrukwek kende pilaren en prachtige lichtinval in bij voorbeeld de Sint Catharijne kerk van Brielle. De Heemsehutdag 2007 laat u - her nieuwd - kennismaken met een aantal in verschillende opzichten bijzondere plekken van dit gebied, zowel cultuur historisch als bouwkundig. Het in 2005 gerestaureerde Jan Blanken droogdok in Hellevoetsluis is er daar een van. Programma De Heemschutdag begint - en eindigt - in Maassluis op het parkeerterrein bij het veer naar Rozenburg. Om 10.30 uur vertrekken daar de bussen via het veer naar Brielle. Vanaf het station Maas sluis is er een pendelbus naar de plaats van vertrek. Brielle De ontvangst met koffie of thee is in de Sint Catharijnenkerk in Brielle, gebouwd tussen 1417 en 1482. Indrukwekkend met de zo kenmerkende stompe toren en hoge muur aan de achterkant. Na een rondleiding in de kerk en een korte stadswandeling in dit beschermde stadsgezicht gaat de tocht naar Hellevoetsluis. In Hellevoetsluis wordt geluncht en een bezoek gebracht aan het kroonjuweel van deze oude vestingstad, het geres taureerde en immense Droogdok Jan Blanken. Ten tijde van de bouw rond 1800 een technisch hoogstandje, met een sehipdeur en een uniek aquaduct van ruim 300 meter rond het dok. Dit aquaduct diende als waterreservoir in geval van brand tijdens de bouw van de houten schepen voor de Hollandse oorlogsvloot. Hellevoetsluis was uit- valshaven van de zeehelden Tromp, De Ruyter en Piet Hein. Het lunchen en het bezoek aan het dok gebeurt afwisselend, in twee groepen. Na de lunch en droogdok gaat de bustocht naar het intieme centrum van Heenvliet - met stadsrechten sinds 1469 en een beschermd stadsgezicht sinds 1966 - voor een korte, maar onvergetelijke indruk van de markt met in het verlengde daarvan de voorma lige haven. Bernisse Heenvliet en Geervliet liggen beide aan de monding van de Bernisse. Beide steden profiteerden vroeger van deze positie, toen de Bernisse nog een breed water was tussen de eilanden Voorne en Putten en het de enige handelsroute was tussen Holland en Vlaanderen. In de 16e eeuw maakte de verzanding van deze vaarweg een einde aan de bloei van deze stadjes, die mede daardoor klein en aantrekkelijk zijn gebleven. Geervliet kreeg in 1381 stadsrechten en sinds 1975 is het stadsgezicht beschermd. Hier krijgt een groep een toelichting over deze stad en over het stadhuis, terwijl de andere wordt ontvangen en rondgeleid in de hervormde kerk. Deze is gesticht in 1307. Afsluiting Na een gezamenlijk afseheidsdrankje in die hervormde kerk wordt rond 17 uur de Heemsehutdag afgesloten, waarna de terugreis naar ons vertrekpunt volgt. Gidsen De gehele dag zullen gidsen ons begeleiden en de vele bijzonderheden over het gebied vertellen. Onderweg in de bussen, in de Sint Catarijnekerk en gedurende de stadswandeling door Brielle, steeds in kleine groepjes. Bij het droogdok staan speciale gidsen voor ons klaar, en in Geervliet is een oud onderwijzer die ons nader informeert. Aanmelding Deelname aan deze Heemsehutdag inclusief lunch kost 39,50. Aanmel ding per e-mail via info@heemsehut.nl of telefonisch 020 622 52 92. De aanmeldingen worden behandeld in volgorde van binnenkomst en zijn definitief' na ontvangst van het bedrag op rekening 165 831 t.n.v. Bond Heem schut Amsterdam, met vermelding Heemsehutdag. Het aantal deelnemers is beperkt. Oude stadjes naast zware industrie

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 34