Gerestaureerde panden in Amsterdam en Vierpolders De heerschapskamer van De Keyser Bij de restauratie van de monumentale achttiende-eeuwse boerderij 'Este- renburgh' in Vierpolders (gemeente Brielle) op het eiland Voorne-Putten werden veel onderdelen van historische waarde teruggevonden. Vereniging Hendrick de Keyser kocht deze bijzondere hoeve, waaraan in driekwart eeuw vrijwel niets veranderde en herstelde kapconstructie en muurwerk. Het aehttiende-eeuwse woonhuis is weer bewoonbaar gemaakt. 8 en 9 september Tot 7 oktober 1 september Op de begane grond is de 'heerschapskamer' hersteld naar de achttiende-eeuwse toestand, met geschilderd 'voetjesmarmer' op de houten vloer. Een bijzondere vondst was de oorspron kelijke deur met kozijn, tussen deze kamer en het oude voorhuis, verborgen achter een latere wandafwerking. In de gangen en in twee andere kamers werden oude plavuizenvloeren teruggevonden en hersteld. De woonkamer en de salon werden zoveel mogelijk hersteld naar hun laat negentiende-eeuwse toestand, die in deze vertrekken nog dominant aanwezig was. Op de graanzolder zijn drie slaapkamers en een badkamer geplaatst. 'Esterenburgh' werd gebouwd in 1738 als pachtbedrijf voor zowel veeteelt als akkerbouw. De hoeve was eigendom van Brielse regenten. Een 'heersehapskamer', was gereserveerd voor de eigenaar. De boerderij bestond uit een woongedeelte en een vijftig meter lange riet- gedekte schuur met een doorrit. In de schuur was een koestraat voor ongeveer tachtig koeien. Het centrale deel van de schuur werd ingenomen door meerdere hooivakken. Tussen schuur en woonhuis lagen de melkkamer en de paardenstal. De graanoogst werd, via luiken in de voorgevel, opgeslagen op de zolders van het woonhuis. In 1931 brandde de grote schuur af. Aan het woongedeelte van de boerderij werd sinds de jaren dertig vrijwel niets veranderd. Het betreft in hoofdopzet een achttiende-eeuws huis, met een voorhuis, zijkamer, een opkamer en een kelder voor de 'zondagsmelk'. Achter deze ver trekken liggen een keuken en een traditionele boerenwoonkamer. In Amsterdam is het monumentale huis 'De Gecroonde Raep' recht tegenover de Oude kerk op de burgwallen ingrijpend gerestau reerd door Hendrick de Keyser. Achter een rijk gedecoreerde zeventiende-eeuwse gevel bleek de structuur van een nog ouder huis schuil te gaan. Het zeer grote en diepe huis, dat als één van de weinige huizen hier nog steeds doorloopt van de Oudezijds Voorburgwal tot aan de Achterburgwal, heeft een voorgevel die werd ontworpen door de zeventiende-eeuwse stads steenhouwer Hendrick de Keyser, naamgever van de Vereniging. De gevel is overladen met fijn gebeeldhouwde natuurstenen ornamenten, volgens de mode van het begin van de zeven tiende eeuw. Deze gevel blijkt in 1615 voor een bestaand huis te zijn gebouwd, dat inwendig een houtskelet bezat. Restanten van dit oude houtskelet uit het midden van de zestiende eeuw zijn in het pand nog steeds aanwezig. Vereniging Hendriek de Keyser verwierf, restaureerde, beheert en exploiteert meer dan 350 monumentale panden in 80 gemeenten. Haarlem - Vanaf 18 uur het Molen de Adriaan-eoneert, bij Molen De Adriaan, Seheepmakersdijk. De molen werd vijfjaar geleden herbouwd op een voormalige stadstoren na daar begin vorige eeuw te zijn afgebrand. Het jubile umconcert begint op het carillon van de Grote Kerk en waait via een kapel op pontons op het Spaarne naar het molenterrein, waar onder meer twee koren en enkele con certmusici de muziek overnemen. Open Monumentendagen - Overal in Nederland zijn monumenten tijdens dit weekeinde opengesteld. Zie voor het plaatselijke pro gramma rond 'Monumenten van de twintigste eeuw' (1900 - 1965) www.openmonumentendag.nl Amsterdam - De oude Amster damse scheepswerf 't Kromhout viert in september het 250-jarig bestaan, met de manifestatie 'Kunst op de Helling'. De deels als museum ingerichte werf en moto- renfabriek toont vanaf de Open Monumentendagen, 8 en 9 sep tember meerdere kunstdisciplines rond beweging, kracht en tech nisch vernuft. Dinsdag 10 tot 17 uur, woensdag tot en met zondag 13 tot 17 uur, Hoogte Kadijk 147, Amsterdam. www.stadsherstel.nl Rechtzetting Nemo In het artikel over het nieuwe langeafstandspad in Noord-Holland, Heemschut 3, pag. staat dat wandelaarsvereniging Nemo betrokken was bij een haalbaar heidsonderzoek en de aanleg van het Noord-Hollandpad. Nemo was alleen betrokken bij de ideevorming over deze Lange Afstand Wandelroute (LAW). augustus 2007 Heemschut 31

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 33