Seeadler geeft zelfs nu zijn wezen nog moeizaam prijs Peter Schot - In een eeuwenoude, nimmer verveende polder tussen Weesp en Muiden staat een handvol mysterieuze bouwsels. Vierkante gemetselde huisjes met betonnen dak en funderingsplaat, een paar betonnen sokkels en nog wat losse funderingen als strooigoed in de weiden van de Bloe mendalerpolder. Foto 1 De twee betonnen sokkels waarop de radarinstallaties waren geplaatst stonden om de trefkans te verminderen ver uit elkaar in de weide van de Bloemendalerpolder tussen Weesp en Muiden. Foto 2 De bijna massieve sokkels zijn meer dan manshoog. Sinds de oorlogsjaren zijn ze nauwelijks bekeken. Foto 3 Dit radio- of manschap- penonderkomen kreeg enkele jaren geleden te kampen met een funderingsprobleem: de betonplaat waarop het op de weke ondergrond is geplaatst brak doormidden. Foto's Peter Schat HET ZIJN DE RESTANTEN van een Duits radarstation uit de Tweede Wereldoorlog, dat werd aangeduid met de codenaam Seeadler. Ze ontberen elke monumentale status, niet temin wil de gemeente Muiden ze behouden vanwege het bijzondere verhaal erachter. Dat stemt René Ros en Miehei van Best tevreden. Zij noemen zichzelf gekscherend twee van de gekken die moeizaam het verhaal achter de restanten willen completeren. Op een zaterdag afgelopen juni nodigden ze de Weespers en de Muidenaren uit de geheimzinnige bouwsels van dichtbij te bekijken. Prompt meldden zich zo'n veertig belangstellenden, onder wie de Weesper wethouder John Fleming. De PvdA'er heeft volkshuisvesting in zijn porte feuille en weet dat de licht onder onze voeten golvende veengrond over vijfjaar een totaal ander beeld biedt. 'In 2012 begint hier de bouw van 2350 woningen. Dat aantal is nodig om aan de rijksopdracht te voldoen in deze regio 4500 woningen te bouwen. We halen dat door naast de 2350 huizen in de Bloemendalerpolder er nog eens 1350 op het terrein van de voormalige kruitfabriek in Muiden te bouwen en 800 op inbreilocaties.' FHet staat allemaal in de ruimtelijke visie Bloe mendalerpolder, waarvan, zo tekent Fleming aan, de besluitvorming nog niet helemaal is afgerond. In elk geval ziet hij de voormalige boerderij die vertrekpunt van de wandeltocht is en de belendende hoeves verdwijnen. 28 Fleemschut augustus 2007 Monumentjes zonder status, maar met geheim

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 30