Kerkdorp vol verwijzingen naar architect Frits Niemeijer - Toen Pierre Cuypers in 1856 de opdracht aanvaardde voor de bouw van een kerk in het Gelderse Kranenburg, betekende het, dat hij letterlijk een plattelandskerk zou ontwerpen. Er was hoegenaamd niets dat op een dorpskom leek en zelfs een knooppunt of een kruising van wegen van enige betekenis ont brak. Alleen de omstreeks 1830 tot stand gekomen Rijksstraatweg van Zutphen naar Winterswijk passeerde. OOK WAREN ER AL een begraafplaats (aangelegd ca. 1830) en een oudere kerk met een aangebouwde pastorie (1834). De nieuwe kerk zou verrijzen als grotere opvolger. P.J.H. (Pierre) Cuypers (1827 - 1921) kon medio jaren '50 van de negentiende eeuw nog nauwelijks bogen op grootse werken, maar als ambitieus architect liet hij geen gelegen heid onbenut om zijn sporen na te laten. Hij reisde vanuit Roermond, waar hij was geboren en gevestigd, stad en land af. Hierbij aarzelde hij niet maquettes mee te slepen om daarmee klanten te winnen. Er zijn enkele maquettes bewaard gebleven - in elk geval die van de kerken van Wyck (Maastricht) en Veghel. Ook van de kerk van Kranenburg heeft zo'n model bestaan - een gepolychromeerd exemplaar nog wel - dat echter bij een brand in het nabijgelegen huis Wientjesvoort, in 1968, verloren is gegaan. In elk geval moeten de leden van de familie Van Dorth tot Medler die Cuypers naar dit ver laten oord hadden laten komen er enthousiast over zijn geweest, want nadat in september en december 1855 ontwerptekeningen waren vervaardigd, volgde de overeenkomst voor de bouw al op 6 januari 1856. Méér dan kerk En Cuypers' opdracht groeide aanzienlijk: behalve de kerk bouwde hij op basis van Foto 1 De St.-Antonius van Padua te Kranenburg in feesttooi; rechts de pastorie Foto's archief Frits Niemeijer augustus 2007 Heemschut 23 Cuypersjaar in Kranenburg

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 25