Reportage Op 8 september 2006 heropende mr. drs. L.C. Brinkman, president-commissaris van de Stichting Philadelphia Zorg, het landgoed Wielbergen. Er wonen 24 gehandicapte bewo ners, en van hier uit wordt de regio Phila delphia Zorg Gelderland-Oost bestuurd. De restauratie werd mogelijk dankzij bijdragen van particulieren, overheidsorganen, cliënten en medewerkers van de Stichting Philadelphia Zorg en in het bijzonder de Brantsen-Stichting. Het adres is: Mariëndaalseweg 21, 6986 CB Angerlo. Telefoon 0313 - 477024. Wielbergen is geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 13 tot 16 uur en iedere eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur. Rondleidingen op afspraak. www.cvenbccld.org interessante zichtlijnen in een open landschap. Rond 1920 werd een tuinhuis gebouwd, waar door de mogelijkheid ontstond het landhuis extensiever te bewonen. In die tijd werden ook de eerste statuten opgemaakt voor de C.M. Baron Brantsen en J.S. Gravin van Limburg Stirum-Stichting, afgekort de Brantsen-Stichting. Na het overlijden van Vivian Brantsen in 1954 werd de Brantsen-Stichting de eigenaar. Een historisch belangrijk deel van de inven taris bleef in het huis achter. Het huis en de bijgebouwen werden als hervormd rust- en vakantiehuis verhuurd aan de dr. J.R. Slot- emaker de Bruïne-Stichting. Overstekende dakdelen en de gevelversieringen werden echter verwijderd, waardoor aan het originele ontwerp van Eberson veel geweld werd gedaan. De leien dakbedekking werd vervangen door shingles. Zorgverlening In 1964 nam de Stichting Philadelphia Zorg de huur over, om hier mensen met een handicap zorg en begeleiding te bieden. In 1980 werd ten oosten van het landhuis naast de oranjerie een nieuw gebouw geplaatst voor deze zorg. Tijdens een heftige windhoos ging in 1992 een belang rijk deel van het 19e eeuwse bomenbestand verloren; het tuinhuis raakte zo beschadigd dat het afgebroken werd. In 1994 kwam aan de bewoning van het land huis een einde door de opening van nieuwe zorglocaties in Angerlo en Doesburg. De Stichting Philadelphia Zorg besloot Wiel bergen te bestemmen voor mensen met een beperking en een intensieve zorgvraag, waarbij tevens een groot aantal op de maatschappij gerichte functies zouden worden gerealiseerd. Aan het opgestelde masterplan voor tuinherstel werd tot 2007 nauwlettend vastgehouden. Een rozentuin en kruidentuin konden na het ver werven van de middelen hiervoor samen met de tot theeschenkerij verbouwde voormalige paar denstal in 1997 worden geopend door prinses Margriet. Het herstelplan vormde tevens de basis voor de door een gespecialiseerd bureau ontworpen stedenbouwkundige visie (1996 en 2005). Op basis hiervan werden de bestaande 20 Heemschut augustus 2007 Foto 3 Foto 4 Foto 5 Het gerestaureerde interieur Het interieur van Het gerestaureerde van de Brantsen-kamer op de Blauwe Kamer landhuis Wielbergen Wielbergen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 22