Foto 5 Het kasteelterrein Stoutenburg in Utrecht, waar een nieuw kasteel gebouwd zou worden. burcht zou kopen als uitvalsbasis voor arrange menten. Door veel commotie ging dit plan niet door, en nu moeten drie andere exploitanten nieuwe functies geven aan de burcht. De Kastelenstichting is door hen gevraagd mee te denken. Zie www.burchtwedde.nl. Coevorden heeft grootse plannen met het centrum, die waarschijnlijk ook het kasteel Coevorden raken. Bij een horecabestemming zijn wellicht bouwkundige aanpassingen nodig, waarbij de hoge archeologische waarde van het kasteelterrein niet uitgevlakt mag worden. Het Waterschap Brabantse Delta, de eigenaar van het Bredase kasteel Bouvigne en het land goed (Noord-Brabant) wil op het terrein een kantoor bouwen van 165 meter lang, 12 meter hoog en 20 meter breed, met veel glas en lichtgele steen. Dit gebouw zou komen te staan tussen de tuinaanleg en de voormalige moestuin. Kasteel en landgoed zijn sinds vorig jaar echter een totaal beschermd monument, waar niet zomaar veranderd mag worden. Het Waterschap zegt zonder de nieuwbouw het kasteel niet goed meer te kunnen onderhouden. Ondergronds Creatief is de aanpak voor nieuwbouw bij kasteel Ommen op de buitenplaats Eerde in Overijssel zeker. Het kasteel is in gebruik als internationale school bij het ROC Landstede, de buitenplaats is eigendom van de Vereniging Natuurmonumenten. Beide organisaties hebben besloten de houten lesbarakken in de voorma lige oostelijke moestuin te vervangen door een groot complex voor les- en andere leerlingen faciliteiten, grotendeels ondergronds. Vanuit het kasteel ziet men een opgaand, met gras en beplanting bedekt talud van 60 meter lang, 20 meter breed en aan de voorzijde 4 meter hoog. De Kastelenstichting maakt bezwaar tegen het enorme volume, zoals de pui die het zicht op het kasteel beneemt. Het complex zal uittorenden boven de huidige beplanting. Het terrein is archeologisch van hoge waarde, maar er is nog onvoldoende onderzoek gedaan. In de directe nabijheid van het Overijsselse kasteel Almelo (goed gerestaureerd en nog bewoond door de grafelijke familie van Rech- teren Limpurg) wil de gemeente Almelo een appartementenflat bouwen met dertien verdie pingen. Dat benadeelt de min of meer onge stoorde omgeving van het kasteel, terwijl extra verkeer en wegen de rust die bij een kasteel horen zullen verstoren. Ook kan het waterpeil door de nieuwe funderingen dalen, waardoor tuin en park schade ondervinden. Kasteelterrein Kasteelterreinen zijn er in Nederland ook volop: meestal niet meer zichtbaar bevinden zich daar de restanten van kastelen en buitenplaatsen. Vaak zijn ze niet beschermd. Zelfs als de ligging bekend is ontbreekt veelal bescherming. Zo is het kasteelterrein Stoutenburg (Amersfoort) eigendom van het Utrechts Landschap, die het landgoed Stoutenburg de allure van vroeger terug wil geven. Een van de onderdelen is de kasteelplaats te bebouwen met een kasteel achtig woongebouw. De Kastelenstichting maakt ernstig bezwaar, omdat Stoutenburg een van de weinige echt ronde kastelen is die Nederland rijk geweest is. Hoewel er al veel in de ondergrond is gebeurd, is er nog zoveel de moeite van het bewaren waard dat de funde ring van een nieuw gebouw grote schade zal aanrichten. Een woongebouw kan ook elders op het terrein. Amersfoort heeft het terrein inmid dels als gemeentelijk archeologisch monument aangewezen, ook staat het nu op de Archeolo gische Monumentenkaart van Utrecht. Melden Meldingen vanuit de bevolking, via het Meldpunt Bedreigde monumenten van NKS en Heemschut (www.kastelen.nl en www. heemschut.nl) zijn heel belangrijk om op tijd in te kunnen springen. Direct al waarschuwt de NKS dat niet elke melding door deze stichting uitgewerkt kan worden, bij voorbeeld omdat het een landhuis en niet een kasteel betreft, of omdat er weinig meer aan te doen is. 18 Heemschut augustus 2007

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 20