JE ZOU DENKEN dat zelfs projectontwik kelaars wel enig ontzag hebben voor het verleden, en alleen heel voorzichtig omgaan met de kastelen en kasteellocaties waar nieuwe ontwikkelingen behoud van dit erfgoed moeten garanderen. Dat valt tegen. Neem Gemert (Noord-Brabant). Het kasteel daar wordt nu nog bewoond door de paters van de Congre gatie van de Heilige Geest, maar Vesteda zal het kasteel kopen, al staat de prijs nog niet vast. Deze grootste vastgoedonderneming van Nederland wil in het kasteel 35 luxe zorgap- partementen bouwen. Dat klinkt nog als: goed in de gaten houden, want dat zal ongetwijfeld het interieur van het kasteel aantasten. Bij de Kastelenstichting rinkelden dit voorjaar echt de alarmbellen bij het bekend worden dat op het voorterrein dertig nieuwe patiowoningen nodig zijn. Daarmee verandert de directe omgeving van dit verstilde kasteel ingrijpend. Er is één troost, voor de bouw van de woningen is een bestemmingswijziging nodig, en die procedure moet nog op gang komen. Een ander recent geval is in Noord-Brabant de toekomst van het kasteel Loon op Zand, het Witte Kasteel. De eigenaar wil zowel intern als extern verbouwen, zodat in het kasteel en de bijgebouwen ook kantoor- en praktijkruimten komen. De uitgewerkte plannen lijken niet ontvankelijk, omdat voor de aanvraag van de monumentenvergunning, de bouwvergun ning en de sloopvergunning nog onderdelen ontbreken, en er geen vooroverleg is geweest met de monumentencommissie of met RACM (Monumentenzorg). Inmiddels zegt de eigenaar bereid te zijn de plannen aan te passen. De directe omgeving van de Ruïne van Tey- lingen in het Zuid-Hollandse Voorhout loopt gevaar bij uitvoering van het plan van project ontwikkelaar en landschapsarchitect om de omgeving toeristisch aantrekkelijker te maken. Om dat mooie doel te bereiken is de bouw van een supermarkt met parkeergarage nodig, wat het aanzicht van de ruïne geen goed zal doen. In het Groningse Bellingwedde is heel onzeker wat er met de Borg te Wedde gebeurt nu de gemeente het onderhoud niet meer kan betalen en een horecaondernemer uit Blijham de^ augustus 2007 Heemschut 17 H HHBHHI

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 19