instrumenten je behoud en herstel kunt stimu leren en afdwingen. Zelf had Coumou al een paar voorstellen geformuleerd. Zo stelt hij voor om eigenaars van panden, waarvoor nog geen bouwplannen zijn, aan te schrijven om die te herstellen. Het stadsdeel gaf als reactie, dat dit in feite al gebeurt. Alle rayons stellen een jaar programma op met een overzicht van panden, die een cascofunderingsonderzoek ondergaan en van panden, die worden aangeschreven. Ook stelt Coumou voor om als eigenaars niet meewerken als stadsdeel het onderhoud zelf uit te voeren op kosten van de eigenaar. Dit gebeurt incidenteel. Een derde voorstel van Coumou was om desnoods als stadsdeel een pand te onteigenen en dat op te (laten) knappen, of Stadsherstel te vragen een ver waarloosd pand aan te kopen en op te knappen. Onteigening Het stadsdeel vindt onteigening een erg zwaar juridisch middel. Niet alleen kost het veel capaciteit, ook is het een zaak van zeer lange adem - minstens drie jaar. Wel heeft onlangs minister Vogelaar aangekondigd dit instrument te willen vereenvoudigen. Het stadsdeelbestuur neemt de suggestie over om Stadsherstel in bepaalde gevallen te vragen slechte panden aan te kopen. Stadsherstel heeft al interesse in de Groenmarktpanden aan de Marnixstraat. Begin volgend jaar komt het stadsdeel met een beleidsplan om regels van de Woningwet beter te handhaven. De reeds ingestelde projectgroep heeft voort varend al 58 panden geïnventariseerd, die ook op de lijst van Heemschut stonden. Daarvan bleken er al elf aangepakt te worden of reeds hersteld te zijn. Voor 14 panden was een bouw vergunning verleend, maar bleef uitvoering uit. Verder liepen er nog vier aanvragen voor een bouwvergunning en hadden twaalf eigenaars inmiddels toegezegd een plan in te dienen. Zeven panden waren in onderzoek, drie worden opgenomen in het Jaarprogramma 2007 en voor zeven panden zijn nog geen acties bekend. Op voorstel van Coumou komt er dit najaar een speciale raadsconferentie over dit onderwerp, waarvoor ook Heemschut wordt uitgenodigd. Drs.J.Kamerling is lid van de Commissie Heemschut Amsterdam en journalist cultureel erfgoed. augustus 2007 Heemschut 15 - - i&StA SSRKE

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 17