Voorzitter Harm Bruins Slot: Heemschut is vereniging met toekomst Karei Loeff - Heemschut-voorzitter Harm Bruins Slot is blij met de onlangs vastgestelde nieuwe koers. Hij ziet toekomst in de vereniging. De 'ombuiging' kost weliswaar veel tijd, maar zal uiteindelijk moeten resulteren in een nog meer levendige en adequate vereniging. Harm Bruins Slot, voorzitter Bond Heemschut Foto Hester Doove Waar draait het voigens de nieuwe koers volgens u om? Bruins Slot: 'De actieve Heemschutters vormen het hart van de ver eniging. Zij zijn vrijwilligers met kennis van zaken. Die kennis en dat enthousiasme willen we vanuit de vereniging ondersteunen, maar dat zal uiteindelijk meer op projectbasis of per geval moeten gaan gebeuren. Ik denk ook aan meer betrokkenheid van wetenschappers, bijvoorbeeld in discussierondes. Hoe zit het dan met de 'gewoneleden? Deze leden dragen de vereniging. Heemschut moet niet alleen een ont moetingsplek zijn voor kenners, maar ook voor liefhebbers. Dat kan door middel van het tijdschrift, maar ook excursies en vooral nieuwe media zullen daarin een rol spelen. We streven naar een nieuwe website en een eigen webmaster. En er leven veel ideeën om veel meer het veld te bena deren. Met debatten, door deelname aan Mooi Nederland, tv-program- ma's en ga zo maar door. Is dat allemaal financieel haalbaar? Om dat te bereiken zal allereerst ons eigen hulpfonds, dat de continuïteit van de vereniging moet waarborgen, moeten worden omgevormd tot een meer actief-ondersteunend fonds ten behoeve van de vereniging. Je kan ook denken in verschillende doelgroepen bij de leden. Veel musea hebben een vriendenstichting. Die mogelijkheid wil ik ook laten onderzoeken. Het zal moeten, want feitelijk gezien is 6 keer per jaar een tijdschrift als dit toesturen niet haalbaar met een donatie van 26,40. Maar Heemschut heeft nu toch juist een financiële tegenslag? Inderdaad. Zoals u weet valt de instellingssubsidie van de RACM per 2008 weg. Dat is een flinke slag voor onze begroting, die nu al niet kosten dekkend is. In onze visie moet worden gestreefd naar het opzetten van nieuwe projecten, waarvoor we subsidie van de overheid en fondsen kunnen krijgen. Andere verenigingen werken op dit moment al zo. Het hulpfonds zal, willen we dat bereiken, wel meer actief het voortouw moeten nemen om deze projecten van een eerste financiële bijdrage te voorzien. Daarnaast kijken we hoe we op de lopende kosten kunnen besparen. We gaan in een aantal jaren kijken of we een kostenreductie kunnen halen om zo ook geld en capaciteit vrij te maken voor nieuwe activiteiten. Hoe ziet u de organisatie van Heemschut op termijn? Ik ben van mening dat Heemschut toe kan met een klein bestuur en uiteindelijk een kleinere bezetting op kantoor. Dat zal ook moeten, omdat we meer projectgericht moeten werken. Met een professionele directeur en een, noem het regisseur/assistent, zal een aantal activiteiten worden gaande gehouden. We zullen onderzoek gaan doen om financiën en ledenadministratie eventueel uit te besteden. Hetzelfde geldt mogelijk ook voor de evenementen en het tijdschrift. Ik zeg niet dat dit meteen gaat gebeuren, maar we moeten goed alle voors- en tegens tegen elkaar afwegen, omdat we op de kosten moeten letten. Kosten- en baten, maar ook inzet en resultaat zullen dus goed tegen elkaar worden afgewogen. Belangrijkste communicatiemiddel voor de toekomst is toch echt de nieuw te ontwikkelen website. Die zullen we altijd in eigen beheer moeten houden en daar zal extra personele inzet voor beschikbaar moeten komen. Hoe zit het met de kennis binnen Heemschut? Ik hecht een groot belang aan kennis, daar draait het bij Heemschut om. Die kennis is er bij de provinciale commissies, die nu bovendien beroep kunnen doen op onze directeur juridische zaken. Maar we zullen op termijn niet meer in staat zijn hiervoor permanent iemand in dienst te hebben. Kennis zal per geval moeten worden ingekocht. Je kunt dan bijvoorbeeld denken aan juridische bijstand, maar ook aan het laten ver vaardigen van waardenstellingen. Een behoefte-inventarisatie zal moeten aangeven wat de vrijwilligers nodig hebben bij het voeren van succesvolle behoudsacties. Staat alleen Heemschut er zo voor? Nee beslist niet. Wij zijn een oude vereniging, en we hebben slagkracht om te overleven. Een aantal andere organisaties worstelt op dit moment ook met het overlevingsvraagstuk. Onze nieuwe koers voorziet nadrukke lijk ook in samenwerking met andere organisaties. Heemschut staat daar nadrukkelijk voor open, als het een bijdrage levert aan de doelstelling: het behoud van cultureel erfgoed. augustus 2007 Heemschut 13 'Open voor meer samenwerking'

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 15