Verenigingsnieuws Leden Heemschut stellen in jaarvergadering nieuwe koers vast Tijdens de Algemene Vergadering van Leden op 12 mei presenteerden voor zitter Harm Bruins Slot en algemeen directeur a.i. Karei Loeft de nieuwe koers voor de vereniging Heemschut. Heemschut werd opgericht in 1911 en is daarmee de oudste vereniging voor bescher ming van cultuurmonumenten. De vereniging telt 7700 leden. Aanleiding voor de nieuwe koers van Heemschut was een aantal op te lossen vraagstukken die de vereniging bezig hield. Intern speelde de afname van het aantal leden een rol, maar ook de bestuursstructuur van de vereniging en de relatie tussen centrale en decentrale taken speelden mee. Aspecten als een toenemende vergrijzing, de financiële positie van de vereniging en de beperkte zicht baarheid van Heemschut werden meegegeven als aandachtspunten om mee te nemen in de plannen. Motto voor de nieuwe koers is 'Honderd jaar worden, gezond en wel'. In 2011 bestaat de vereniging immers 100 jaar, en dat is het logische moment om terug en vooruit te kijken. In de toekomstvisie staat een aantal wens beelden centraal, die te vatten zijn in een aantal steekwoorden: voorhoede, plat form, verbeelden en beweging. Dit zijn de kernwoorden voor de naar buiten gerichte organisatie. 'Lean and Mean' en 'Financieel Gezond' zijn de begrippen voor de interne organisatie. Vanuit deze visie zullen bestuur en directie de vereniging met nieuw elan naar de toekomst leiden. Hiertoe is een Stappenplan 2009-2011 opgesteld, dat de leidraad vormt voor verder onderzoek naar de veranderingen binnen de vereniging. Toon gezet De zoektocht naar verandering bij Heemschut stond niet op zichzelf. In 2006 werd ook bij de landelijke overheid gefuseerd: de RACM (Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten) ontstond uit de samenvoe ging van de ROB (Rijksdienst Oudheidkundig Bodemonderzoek) en de RDMZ (Rijksdienst voor de Monumentenzorg) en de stichting NCM (Nationaal Contact Monumenten) moest node fuseren met andere stichtingen tot een nieuwe koepel: Erfgoed Nederland. In meerdere opzichten is het daarom goed om de positie van Heemschut te trachten te her ijken. De afgelopen decennia is er veel gebeurd. Het NCM bestaat voort in en breder verband, de Stichting Open Monumentendag houdt al decennia een succesvol landelijk evenement, naast Heemschut kwam er een nieuw tijdschrift over monumenten. Heemschut-voorzitter Harm Bruins Slot zette in 2006 de toon in de zoektocht naar een breder draagvlak en meer binding voor cultuurhistorie. Vanuit de Stichting Mooi Nederland werd het veld verkend en geconstateerd dat er sprake is van een sterk versnipperd monumentenveld, met talloze deelbelangen. De burger is wel degelijk geïnteresseerd in cultureel erfgoed en het behoud, maar vooral vanuit lokale betrok kenheid. Aandachtspunten Het beleidsplan van Heemschut, dat loopt tot 2008, vraagt aandacht voor nieuwe inhoude lijke aandachtspunten. Het waarschuwt voor de bedreigde positie, maar biedt ook veel goede voornemens. Duidelijk gesteld moet worden dat, met de financiële middelen die Heemschut thans ten dienste staan, er beperkingen zijn in het realiseren van de doelstellingen. Ook het ontbreken van een samenhangend beleid tussen koers, beleid en middelen is een factor. In de zoektocht naar de nieuwe koers voerde Karei Loeff het afgelopen jaar gesprekken met leden, commissies, het bestuur en het monu mentenveld. De vraagstelling was bewust heel open. Vragen als 'zou Heemschut anno 20007 nog worden opgericht?' en is er wel toekomst voor Heemschut' werden bewust gesteld. Uit de gesprekken kwamen interessante con clusies naar voren. Zowel vanuit het monumen tenveld als vanuit de actieve leden werden nut en noodzaak van Heemschut bevestigd. Dat er wat moet veranderen werd ook duidelijk, maar de koers om dat te bewerkstelligen zou een geleidelijke moeten zijn. Met de analyse van het veld werd door het Dagelijks Bestuur een intensieve brainstorm ingegaan. Uitkomst: een aan het Algemeen Bestuur en de Algemene Vergadering van Leden voor te leggen nieuwe koers, die kan rekenen op steun van de leden. 12 Heemschut augustus 2007 Karei Loeff, directeur a.i. van Heemschut Honderd worden, gezond en wel

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 14