Bedreigd Secretariaatsgebouw Jaarbeurs (1962) moet wijken voor vernieuwing Vredenburg Annette Koenders en Norman Vervat - In Utrecht wordt hard gewerkt aan nieuwe plannen voor het stationsgebied in het centrum. Vredenburg is een onderdeel van het gebied dat wordt ver nieuwd. Hier staat onder meer het voormalige secretariaatsgebouw voor de Jaarbeurs. Een bij zonder gebouw van architect Piet Elling, dat met de plannen bedreigd wordt door sloop. n SP WmWB, Foto 2 HET WERK VAN PETRUS JOHANNES (Piet) Elling (1897 - 1962) is lang onopgemerkt gebleven. Ook tijdens zijn werkzame leven was het geen mens die erg op de voorgrond trad. De laatsste jaren is een aantal van zijn gebouwen in het nieuws gekomen. Het meest bekend is de gedeeltelijke sloop en aanpas sing van zijn postgebouweneomplex op het Oosterdokseiland in Amsterdam (1955-1968), de sloop van het Rijnhotel in Rotterdam (1959), de onzekere toekomst van het GAK gebouw in Amsterdam en dan nu de voorgenomen sloop van het seeretariaatsgebouw voor de Jaarbeurs in Utrecht (1957-1962). Elling had zich van timmerman opgewerkt tot architect en, op aandringen van dr. C.H. Van der Leeuw, tot hoogleraar in architectonisch ont werpen aan de TU Delft in 1957. Zijn carrière begon hij als bouwkundige bij K.P.C. De Bazel voor wie hij onder meer werkte aan het gebouw MM - mmmm van de Nederlandse Handelsmaatschappij aan de Vijzelstraat in Amsterdam. Hij voelde zich meer thuis bij de stijl en de gedachtewereld van architecten en kunstenaars als G. Rietveld, R. Van 't Hoff, B. van der Leek en J.J.P. Oud. Voor J. Duiker werkte Elling tot zijn grote genoegen aan het Cineac in Amsterdam en aan hotel/theater Gooiland in Hilversum. Na de oorlogsjaren ging Elling samenwerken met B. Merkelbach en Ch.J.F. Karsten. De samen werking is niet altijd even soepel verlopen. Het ontwerp van het GAK gebouw in Amsterdam (1957-1960) is geëindigd in een conflict. Elling kon zich niet verenigen met^ augustus 2007 Heemschut 9 ïllilill 2 Foto 1 Het seeretariaatsgebouw aan het plein, vlak na de bouw. Foto Jan Versnel Restaurant met insteekverdieping. Foto Jan Versnel Schepping van Elling in gevaar

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 11