Weerzien met ooit grauwe Deventer fabrieksstraat Wibo Burgers - In 1996, het jaar van het industrieel erfgoed, was er opeens belangstelling voor de Raambuurt in Deventer. Een zeld zame fabrieksstraat uit het eind van de negentiende eeuw moet blijven, zo berichtte Heemschut erover. Tien jaar later rijst de vraag wat er is geworden van die smalle en grauwe fabrieksstraat. DEVENTER kent een aanzienlijk industrieel verleden. Belangrijke negentiende-eeuwse bedrijven waren de Deventer Tapijtweverij, de meelfabriek Noury en Van der Lande, de Burgers Rijwielenfabriek, de katoenindustrie Ankersmit en de ijzergieterij Nering Bögel. Nadat in 1874 de vesting Deventer was opge heven werd grond in de Raambuurt verkocht aan ondernemers, die er bedrijven stichtten. In de laatste decennia van de negentiende eeuw verrezen op het Pothoofd en in het Raamkwar- tier graan- en oliepakhuizen, een zeepziederij, een stoomolieslagerij, een stoomgrutterij, een lijnkoekenfabriek en uitbreidingen van de ijzergieterij Nering Bögel. Eerder al was in deze omgeving de gemeentelijke gasfabriek tot stand gekomen. De Raambuurt ontleent zijn naam aan zestiende-eeuwse bedrijvigheid: de productie van laken, waarbij de stof na een verdichtingsproees op 'ramen' opgerekt werd. Naast elkaar Aan de Bergpoortstraat, midden in de Raam- wijk, werden in 1883 23 arbeiderswoningen gebouwd op initiatief van de commissie voor de opbouw en verbetering van arbeiderswoningen. Aan de andere kant van de straat werden door particulieren huizen voor de middenstand gebouwd. Ook aan de Raam- en de Raamdwars- straat verrezen arbeiderswoningen. Zo groeide de Raambuurt uit tot een fabriekswijk, waarin wonen en werken dicht naast elkaar lagen. v Foto 1 Het eerste fabrieksgebouw van Senzora in de Raambuurt. Foto's Wibo Burgers Foto 2 Deel van het Senzora- eomplex aan de Bergsingel april 2007 Fleemschut 33 rY 1 Aantrekkelijk wonen in industriewijk V j-.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 35