NOORD-BRABANT de bouw van een hoge toneeltoren boven op dit cultureel centrum, omdat deze binnen het gebied van de molenbiotoop van de molen Edens gepland is: een toren van 24,5 m. hoog, 24 m breed en 12 m diep. In het gebied van de molenbiotoop mag tot 13 in hoogte gebouwd worden sinds de ver hoging van de molen Edens, waaraan op het ogenblik nog gewerkt wordt (zie www.henk- pluim.nl). De verhoging was noodzakelijk om de bouw van een appartementencomplex vlakbij de molen mogelijk te maken. De nieuwe aanslag op de molenbiotoop is niet door nog een verhoging van de molen op te vangen. De enige oplossing is het nieuwe cultuurcentrum zo te plaatsen dat de toren net buiten de biotoop valt. Tineke Vooijs Kloostercomplex Ravenstein nu gemeentelijk monument Ravenstein - Het voormalig klooster 'Huize Nazareth' aan de Kasteelseplaats in Ravenstein is - mede op verzoek van de provinciale com missie Noord Brabant van de Bond Heemschut - door het gemeentebestuur van Oss aangewezen tot gemeentelijk monument. Het klooster op het terrein van het voormalige middeleeuwse kasteel is in 2006 door de zusters van JMJ ver laten. Het is van grote cultuurhistorische en architectonische waarde voor Ravenstein. De regionale woningbouwstichting Maasland heeft het complex - bestaande uit een uit 1760 daterende, voormalige rentmeesterswoning, een kapel uit 1936 en een bejaardenpension (het Bernardusgestieht) uit 1925 - onlangs aangekocht met de bedoeling er een aantal seniorenappartementen in onder te brengen. Pension en woning worden gekenmerkt door een expressionistische bouwtrant; de kapel is uitgevoerd in een Romaanse/Delftse School- trant. De voormalige rentmeesterwoning is in de jaren 1922-1926 ingrijpend verbouwd. Het baksteen-expressionisme werd bepalend voor het nieuwe uiterlijk. De aanwijzing tot gemeen telijk monument betekent in elk geval, dat de woningbouwstichting Maasland bij de ombouw van het kloostercomplex tot seniorenapparte menten met de uiterste omzichtigheid te werk moet gaan. Maasland heeft de intentie uitgesproken, dat het zeer zorgvuldig zal omgaan met de monumentale waarden van het kloostercom plex, dat een belangrijk deel uitmaakt van het beschermd stadsgezicht binnen de vesting Ravenstein. Het ligt op de voorburcht van het voormalig kasteel met de achtergevel op de middeleeuwse stadsmuur. Technisch adviseur BartTonies is ingenomen met de aanwijzing van het complex tot gemeentelijk monument. Behoud van het klooster is nu in elk geval veilig gesteld. Maar hij zou de plannen van de woningbouwstichting graag geïntegreerd zien in een totaalvisie voor het hele gebied rondom het sinds mei 2006 leegstaande klooster. Zo zou de historische as van het voormalig kasteel - nu Valkenburcht - naar de voorburcht duidelijk geaccentueerd en het (wandel)pad naar de achterliggende stads gracht in ere hersteld moeten worden. In de waardevolle binnentuin van het klooster zouden zijns inziens een vijver, bankjes en een volière moeten komen voor de recreërende bewoners van de appartementen: een oplos sing, die kan worden bereikt door terugdringing van het aantal in die tuin geplande parkeer plaatsen. En de gemeentelijke beeldkwaliteitseommissie zou zich nog eens moeten beraden over de plannen om een zestal woningen te bouwen op de plaats van de voormalige kleuterschool aan de belendende Molensingel en om een appar tementengebouw te maken op de plaats van de voormalige Mariaschool aan de Kasteelseplaats. Een nieuwe beoordeling, waarbij terdege reke ning wordt gehouden met Belvedère, is in de ogen van Tonies bepaald geen overbodige luxe. Jan Keunen Herstel De foto op pagina 13 in Heemschut 6, december 2006 bij het artikel over de erespeld voor Marga Jetten in Gelderland is niet gemaakt door Ria Koning, maar door W. H. Kuiper-Verkuyl. Onze excuses. februari 2007 Heemschut 7

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 9