Heemschut Actief GRONINGEN Foto 5 Zuid-Holland. Boogbrugje aan de Kilweg, Dordrecht. Foto E. de longh Foto 6 en 7 Noord-Brabant. Klooster Huize Nazareth, bejaarden pension Bernardusgesticht. Foto's PC Noord-Brabant historische waarde. Zo ligt vlak naast de spoor lijn Dordrecht - Moerdijk een klein 18e eeuws boogbruggetje met een sluitsteen met het jaartal 1782. Deze bruggetjes werden vaak over sloten gebouwd als toegang naar grote boer derijen en buitenplaatsen. Dit bruggetje aan de Kilweg is het lot van soortgenoten - slopen en een dam met een duiker er voor in de plaats - tot op heden ontlopen. Maar niet voor lang meer. Het zal moeten wijken voor de ondertunneling van het spoor. Daarom een oproep, aan de gemeente Dor drecht en anderen voor een creatieve en een historisch bewuste oplossing. De provinciale commissie Zuid-Holland denkt aan plaatsing bij de buitenplaats Dordwijk of anders in het park achter Weizigt of Mer- westein. Maar andere oplossingen en plekken zijn natuurlijk ook welkom. Een totale verplaat sing is altijd beter dan alleen het bewaren van de sluitsteen. Het is ons gebleken dat dit bruggetje en een historisch dijkje (Ezellaantje), dat reeds ten dele is afgegraven, bij het opstellen van de plannen niet herkend zijn als belangrijke cultuurhis torische elementen. Als er een inventarisatie en waardering was geweest van alle nog bestaande historische elementen, vastgelegd in een cultuurhistorische kaart van het Eiland Dordrecht, dan was ongetwijfeld door de plannenmakers bekeken hoe daar mee om kon worden gegaan. Heemschut pleit bij de gemeente alsnog voor het opstellen van een cultuurhistorische kaart. Er zijn op het eiland behalve nog een paar van zulke bruggetjes meerdere landschapsele menten die waardevol zijn, alleen al om ze te kennen. Ewout van der Dussen Het Blauwe Dorp: sloop of renovatie? Groningen - Begin september heeft Heemschut een aanvraag bij B en W ingediend om de 122 randwoningen van het Blauwe Dorp, een arbeidersbuurt uit 1920, op de gemeentelijke monumentenlijst te plaatsen. De randwoningen liggen rond negentien 'boerderijtjes' die al rijksmonument zijn. Het Blauwe Dorp is voor Groningen uniek, nog bijzonder gaaf, onderdeel van het beschermd stadsgezicht van de Bloe- menbuurt, een deel Van de Oosterparkwijk. Donderdag 20 december maakten B en W van Groningen bekend dat het advies van de monu mentencommissie van de gemeente Groningen positief is. De reactie van de eigenaar van de woningen, de woningcorporatie Nijestee, is helaas minder positief. Renovatie van deze woningen is hard nodig. Nijestee vindt echter de kosten van de reno vatie te hoog in verhouding tot de huren die deze woningen kunnen opbrengen. Nijestee wil daarom de randwoningen slopen en vervangen door nieuwbouw. Als deze woningen de status van gemeentemonument krijgen, wil Nijestee de woningen verkopen. Ze worden dan ont trokken aan het bestand van sociale huurwo ningen. B en W laten het aan de raad over te kiezen tussen renovatie of sloop van de woningen. Bij de keuze voor renovatie is de vraag wie de kosten van de renovatie moet betalen. Tineke Vooijs De windvang van molen Edens weer bedreigd. Winschoten - De Groningse commissie heeft in een brief van 4 november aan B en W van de gemeente Winschoten haar bezwaren kenbaar gemaakt tegen een nieuwe aanslag op de molenbiotoop van molen Edens. De gemeente Winschoten wil het gebied ten noorden van het Oldambtplein herontwik- kelen evenals het daaraan grenzend gebied ten noorden van de Mr. D. U. Stikkerlaan. Het Stedenbouwkundig Masterplan heeft zeker positieve kanten. Het houdt in de bouw van een cultureel centrum aan het Oldambtplein waarin de schouwburg, de muziekschool, de biblio theek en een historisch centrum een plaats zullen vinden. De bedoeling is dat verschillende kunstvormen en culturele activiteiten elkaar zullen stimuleren. Naast het cultuurcentrum komt een winkelcentrum aan de Mr. D. U. Stikkerlaan. De Groningse commissie heeft bezwaar tegen 6 Heemschut februari 2007

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 8