LIMBURG Foto 1 Limburg. Kasteen Ten Hove. Foto Ad Bokhorst Foto 2, 3 en 4 Noord-Holland. Provinciehuis Haarlem: detail boven ingangspoort, achterzijde van de bedreigde vleugel langs de Dreef en voorzijde van de kantoorvleugel. Foto's Heemschut Sittard-Geleen slordig met sloopvergunning Born - Niet zo heel lang geleden stonden de boerderijen in 'het jaar van de boerderij' in het centrum van de cultuurhistorische aandacht. De boodschap was vooral, wat zuiniger om te springen met dit speciale en typisch Neder landse erfgoed. In Zuid-Limburg signaleren we inmiddels de zoveelste sloop van een monumentale boer derij. In Born is onlangs de hoeve Gebroek 6 met het bijbehorende 250 jaar oude bakhuis volledig gesloopt. De gemeente Sittard-Geleen heeft de sloopvergunning zonder enig overleg en dus in afwijking van de afspraken met de cultuurhistorische verenigingen verleend. Heemschut heeft de gemeente in een stevige brief aan die afspraken herinnerd en tevens gememoreerd, dat er in korte tijd reeds drie sloopvergunningen zijn verleend voor een cultuurhistorisch complex, nota bene zonder dat de gebruikelijke uitgebreide documentatie is opgemaakt. De brief is helaas mosterd na de maaltijd geweest. Bij de boerderij in Born gaat het niet zozeer om de architectonische waarde. Het complex Gebroek 6 heeft vooral vanuit landschappelijk en historisch oogpunt grote waarde voor de historie van dit deel van Limburg en de in het buitenland daarmee in de 17e eeuw verbonden landsheren. De hoeve behoorde tot het erfgoed van de familie Barbou van Roosteren, die tevens de laatste eigenaar was van het kasteel Born. Deze burcht werd in de vijftiger jaren van de vorige eeuw overgenomen door de voormalige gemeente Born. Het complex mocht met zijn ligging tussen autosnelweg en Julianakanaal een 'landmark van het agrarische Limburg' genoemd worden, zij het, dat ook hier de indu strieterreinen met hun negatief ogende mega- structuur afbreuk aan het geheel begonnen te doen. Heemschut hoopt door intensivering van de communicatie met de gemeente te voorkomen dat in de toekomst dit soort historische bebou wing ogenschijnlijk van de ene op de andere dag van de aardbodem blijft verdwijnen. Wijk in kwetsbaar Kasteellandschap Grathem - De gemeente Heythuysen wil een nieuw wijkje met vijftig woningen aanleggen in het weidegebied ten zuidoosten van kasteel ten Hove in Grathem. Heemschut wijst de uitbrei dingsrichting in een brief aan de gemeente resoluut af. Het gebied rondom het kasteel maakt deel uit van een oud bouwland, waarschijnlijk een oorspronkelijke es, die door de vroegere Uffelse beek werd omringd. Bestudering van de Tranchotkaart uit 1825 en van latere kaarten toont aan dat het gebied een voor Limburg cul tuurhistorisch ongekend gave identiteit heeft behouden. Behalve de kanalisering van een gedeelte van de beek en de (zonder toestem ming) geruimde oprijlaan naar het kasteel is het nederzettingspatroon, de ontsluiting daarvan en het grondgebruik in tweehonderd jaar niet aangetast. Dat geldt ook voor een aantal boerderijen langs de Brugstraat in Grathem en voor het 400 meter ten zuiden van Ten Hove gelegen en uit de middeleeuwen stammende kasteel Oud Buggenum. De kwaliteit van het gebied rechtvaardigt het kunnen blijven 'lezen' van het nederzettingenpatroon. Het stichten van een woonwijk tussen beide kastelen zou de onge repte schoonheid van het landschap volledig teniet doen. Uit oogpunt van verdere komvorming is de pro jectie van de vijftig woningen ten zuidoosten van het kasteel overigens wel begrijpelijk, maar zeker niet noodzakelijk. Er is immers geen enkel beletsel de woonwijk ten noorden van de bestaande dorpskom aan te leggen. Dat is al eerder gebeurd en het dorp is zo beperkt van omvang, dat er nauwelijks een onevenwichtig heid ontstaat in de totale structuur van het dorp. Procedureel gezien verkeert het plan in de voorontwerpfase. Behalve Heemschut heeft ook de Stichting Limburgse Kastelen het bezwaar ondertekend. 4 Heemschut februari 2007

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 6