Liefde voor herstel antiek Piet Arp - Een nieuwe rubriek in Heemschut, Erfgoedambaeht. Een plek waar het daadwerkelijk herstel van erfgoed wordt belicht. In deze eerste aflevering de meubelmakerij, gespecialiseerd in antiekrestauratie Hekkers Et van 't Spijker. Sinds 1922 gevestigd in Deventer, vorig jaar naar het nabije Wilp verhuisd om voor de klanten vanuit heel Nederland beter bereikbaar te zijn dan in de nauwe straten van de Deventer binnenstad. Foto 1 Een meubel waarvan de sierlijke poten door vocht waren weggerot worden onzichtbaar hersteld. Foto's Fleemschut Foto 2 en 3: A. Willemsen bij een te restaureren kast. Op de onderste foto legt hij uit hoe een halvemaantafel naadloos hersteld wordt. DE HUIDIGE EIGENAAR, A. Willemsen van dit driemansbedrijf is overduidelijk trots op zijn onderneming, waar vrijwel al het werk wordt verricht met de technieken van de tijd waarin het te herstellen meubel werd gemaakt. Moderne houtlijm en bisonkit zul je er niet vinden. In de werkplaats en de opslag staan kasten, banken en tafels in deerniswekkende staat. Verkeerde restauratie is, aldus Willemsen, een grote boosdoener. Gespecialiseerde werk plaatsen als HEtS zijn er niet veel meer. Door de huidige droge woonruimten scheuren veel oude houten panelen in meubels. Dat kun je herstellen door wat vloeibaar hout in de scheur te proppen, er wat hout tussen te tikken om de open ruimte op te vullen. Dat lijkt op het oog probaat, maar het is een verdere verminking. En is een meubel reddeloos, dan zijn fineerlagen en het oude hout soms nog bruikbaar. Liever, vertelt Willemsen, ziet hij antiek bin nenkomen dat er weliswaar uiterst verwaar loosd uitziet, maar dat niet verder is verpest door fout herstel. 'Doe liever niets dan iets verkeerds.' In de werkplaats staat een gedemonteerd kastje ondersteboven. De bolpoten zijn net hersteld. 'Door vocht was een deel weggerot, waarna een vorige eigenaar botweg de poten had afgezaagd. Wij hebben de bolpoten eronder teruggebracht.' Het antiek in de werkplaats komt uit alle hoeken van Nederland. Voor de Rekenkamer herstelde Hekkers Et van 't Spijker ooit een bureau. 'Aan de sporen in het meubel zagen we dat er enkele geheime vakken in hadden gezeten. Die hebben we na overleg erin terug gebracht. En we hebben vervolgens een iden tiek tweede bureau gebouwd.' De meeste restauratieklussen vergen maanden en elke stap wordt gedocumenteerd en gefo tografeerd. 'Je werkt er niet continu aan. Vaak moeten verbindingen opnieuw verlijmd worden, met warme lijm. Heel geregeld moetje na een bewerking een tijd wachten tot je verder kunt.' Ook het terug op kleur brengen en politoeren is een geduldwerk. 'Nee, als we met een dot de politoerlagen opbrengen heb ik niet het idee: waar ben ik aan begonnen. Het is juist de lol om zo'n meubel weer helemaal op te laten leven, het te maken hoe het hoort te zijn.' Sinds kort leeft de belangstelling voor antiek weer wat op, nadat de markt een paar jaar terug inzakte. En natuurlijk krijgt Hekkers Et van 't Spijker ook wel nep-antiek onder handen. 'Je voelt het gewoon. Door de vlakheid van het machinaal geschaafde hout. Je leidt het af uit de gebruikte spijkers, je ziet het aan verbin dingstechnieken. Aan het hout zelf.' februari 2007 Heemschut 39

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 41