Geen elektriciteit van de wal en het drinkwater wordt aangevoerd. Gas komt uit de gasfles. Daar begin je al mee. Neen, je moet hier niet gaan zitten omdat het - inderdaad - zo'n mooi plekje is.' 'Toch willen we hier nu nooit meer weg, al ben je elke dag bezig. Als je bovendien zelf de boel een beetje bijhoudt en niet kijkt op een paar centen dan krijg je ook van Rijkswaterstaat alle medewerking. We hebben zelf al veel techni sche verbeteringen aangebracht en met Open Monumentendag leiden we bezoekers rond. Op het dijkje naar de vaste wal hebben we lijnen aangebracht, want met windkracht tien waai je er anders vanaf. Het strandje langs de dijk houden we schoon en de hondenstront is ook minder'. En, voegt Thijs eraan toe 'Eenzaamheid? Ach, dat doe je zelf. We komen van Marken, we hebben veel aanloop en bij de dijk hebben we onze hangouderen-plek Kinderen krijgen we op onze leeftijd niet meer. Daarom begrijp je niet dat eerdere bewoners hier mer zijn zessen hebben gewoond. Voor ons tweeën is het al te krap.' Zeemanshart in vuurtoren Wie de toren beklimt, waant zich als hij een deur opent in de machinekamer van een stomer. Rijkswaterstaat had de ruimte als slaap kamer bedacht en wilde de oude scheepsmotor die daar staat naar het oud-ijzer verhuizen. Daarmee was buiten de waard gerekend. Voor iemand met een zeemanshart als Thijs blijft de ruimte van de machinekamer trekken, evenals het sleutelen aan de motor. Het is een bijzondere motor, die ook nog dienst heeft gedaan op Schokland in een gemaal. Deze loopt nog op petroleum en is niet, zoals de meeste, verdieseld. Op de Marker vuurtoren fungeerde de motor als drukopbouwer voor de misthoorn. Wat jammer dat de motor onder de vaardige handen van Thijs zo goed als klaar is, maar dat de misthoorn zelf bij oud-ijzer is gegooid. Naar een vervangend exemplaar wordt nog naarstig gezocht. Mocht u nog iets weten, kijk dan op de website onder dit artikel. De mistklok uit 1884 werkt ook onder de druk van de machine. En die klok heeft Thijs weer aan de gang gekregen. Vijfendertig slagen per minuut geeft deze. Thijs heeft hem al geluid op de laatste monumentendag. Mocht uw gps het in de stuurhut begeven en is het met de radar ook niet meer zo betrouwbaar op het water, dan is het alleen nog wachten op een mist hoorn en kunt u als vanouds weer vertrouwen op uw ogen en oren. Het Paard van Marken is er, net als voorheen, weer bijna klaar voor. J.D. Gerritsen is oud-redacteur bij Heemschut Website van Het Paard van Marken: http://home.tiseali.nl/thijsvandetoren.nl e-mail: thijs-spijker@planet.nl Foto 5 Liliane Spijker op de unieke woon plek is gewoon bezig met de was.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 35