Planologisch Erfgoedregime Maastricht beschermt cultuurwaarden via bestemmingsplan Ad Bokhorst - Maastricht heeft samen met het onderzoeksbureau Res Nova een creatief systeem ontwikkeld om gemeentelijke monumenten en andere (kleinere) waardevolle elementen en structuren via het bestemmingsplan te beschermen. Het systeem wordt beproefd in de wijk Malberg-Oud-Caberg. Het nieuwe eraan is, dat gemeentelijke monumenten (juridisch) beschermd worden door voorwaarden in het bestemmingsplan. Foto's. Veldkruisen, beeldnissen, monumentale hekwerken of afscheidingsmuren, maar ook groenelementen als waterpoelen, haagstrueturen, hoogstamboomgaarden en alleenstaande bomen krijgen in Oud-Caberg een integrale bescherming. Foto's Ad Bokhorst GEBIEDEN met een bijzondere, cultuurhis torisch waardevolle identiteit worden via een dubbelbestemming in het bestemmings plan opgenomen. De bestemming Maastrichts Erfgoed komt boven op de primaire bestem ming als woondoeleinden, bedrijfsdoeleinden of groen. Het uitgangspunt is een integrale bescherming op maat. De opgestelde Maas trichtse cultuurwaardenkaart vormt de basis voor deze benadering. De kaart wordt als het ware over de bestemmingsplankaart gelegd en laat alle waardevolle elementen zien die bijzon dere aandacht verdienen. Naast deze historisch-geografische elementen zijn er ook bijzondere panden die Maastricht extra wil beschermen via de bouwvergun ning. Op de bestemmingsplankaart worden deze monumentale objecten aangeduid als dominante of kenmerkende panden. Voor deze panden vervalt het vergunningvrij bouwen. Dakkapel, antenne of zonnecollector kan slechts met bouwvergunning worden geplaatst om te voorkomen dat de kwaliteit van het pand nodeloos wordt aangetast. Een aardig voorbeeld is het kerkje van Oud- Caberg. Geen rijksmonument, wel cultuurhis torisch van belang. Bij eerder groot onderhoud is het oude voegwerk vervangen door nieuw, met een te harde voegspecie. Als dominant pand zou het kerkbestuur het advies gekregen hebben om een zachte kalkmortel te gebruiken. De kerk zou technisch én esthetisch in een betere staat zijn gebleven. Maastricht bezit naast 1660 rijksmonumenten zo'n 2000 cultuurhistorisch waardevolle objecten en structuren en talrijke archeolo gische attentiegebieden. Door de integrale aanpak van disciplines als stedenbouw, groen, landschap, historische geografie en archeologie wordt voorkomen, dat eeuwenoude straat beelden of landschappelijke structuren plaats maken voor kwaliteitloze cataloguswoningen. Het nieuwe regime biedt in een vroeg stadium kaders en inspiratie voor ontwerpers, steden bouwkundigen, projectontwikkelaars, archi tecten en particulieren. Het betreft bescherming op maat. Immers, niet alle panden, wijken en structuren hebben een even grote bescherming nodig. Wijken die architectonisch minder waardevol zijn, maar stedenbouwkundig wél waarde hebben op structuurniveau worden beschermd, waardoor een stedenbouwkundig concept behouden wordt. Ad Bokhorst, PR-adviseur van Heemschut Limburg Samenvatting van een artikel in het blad 'Monumenten van' maart 2006 Vera Hamers. 30 Heemschut februari 2007

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 32