Foto 2 Oorspronkelijke toestand. Kap is onomkeerbaar en alles verwoestend. Hoe kan het dat organisaties die bekend staan om hun kwalitatief hoogwaardig natuurbehoud zich hiertoe hebben laten verleiden? Foto 3 De minister: 'Staatsbosbeheer heeft geen aanlegver- gunning op basis van het bestemmingsplan aange vraagd, omdat ze ervan uit is gegaan dat bij de kap- werkzaamheden sprake is van normaal en noodzakelijk onderhoud en beheer van het bos.' Het stille protest van bewoners: 'we zijn ronduit besodemieterd'. is in ieder geval een aanlegvergunning vereist en mogelijk ook een wijzigingsvergunning. Tijdens de bouw zijn met het bouwteam afspraken gemaakt inzake de wijze van omgang met het kasteelterrein, de kap is daarmee in strijd. Het gebied valt binnen het beschermd dorpsgezicht (ex art 35 Monumentenwet 1988), waarop een bestemmingsplan rust ex art 36. De gemeente geeft in de toelichting daarop aan dat het hier om een waardevol cultuur historisch landschap gaat. Er is een aanleg vergunning vereist voor het verwijderen van houtopstanden anders dan regulier onderhoud gebaseerd op een door SBB goedgekeurd beheerplan. SBB hoeft echter geen melding te doen. GL/GK moeten dat wel. Werkzaamheden die geen regulier onderhoud vormen en die niet omschreven staan in een door SBB goedge keurd beheerplan, zijn in ieder geval aanlegver- gunningplichtig. Voor het terrein binnen de gracht is geen goed gekeurd beheerplan aanwezig, terwijl er sprake is van gedeeltelijke kaalkap. Voor het terrein buiten de gracht is een verlopen beheerplan 1994-2004 aanwezig. SBB zegt een nieuwer (geldig) beheerplan te hebben, maar dat heeft de gemeente nog niet gezien. En zelfs dan moet nog beoordeeld worden of de werkzaamheden conform het beheerplan zijn uitgevoerd. De Eilandbewoners De eilandbewoners liepen te hoop tegen de verruïnering van hun gebied. Zij ontvingen tevoren van SBB de schriftelijke melding dat slechts 'enkele werkzaamheden zouden plaatshebben: 'het opruimen van dood hout, en het opschonen van de taluds' [Reformatorisch dagblad d.d. 190806]. Feit is dat bij de uitvoe ring, aan weerszijden van de vestinggracht een ravage is aangericht. Grote gaten zijn in de begroeiing aan kasteelzijde geslagen onder de benaming 'zichtlijnen', en aan buitenzijde van de gracht: kap van alles dat boven het maaiveld uitsteekt (zie foto 3). Vragen in de Kamer Op 19 september 2006 antwoordde Minister Veerman op de vragen van tweede kamerlid Krahe (PvdA) onder meer dat: 'Voorafgaand aan de werkzaamheden heeft Staatsbosbeheer het plange bied geïnventariseerd op soorten die beschermd zijn onder de Flora- en faunawet. De resultaten daarvan gaven geen aanleiding te verwachten dat een overtreding van de verbodsbepalingen van de Flora- en faunawet zal plaats vinden. De Algemene Inspectiedienst heeft op verzoek van de gemeente Zaltbommel het plangebied bezocht en heeft geconcludeerd dat er geen overtre dingen van de Flora- en faunawet zijn begaan. Staatsbosbeheer heeft een ontheffing van de kennisgevings- en herplantplicht in de Boswet. februari 2007 Heemschut 29

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 31