Ravage in bos van Nederhemert Hans Bollebakker - Op woensdag 16 augustus werd in één dag driekwart van de bebossing rond het kasteel Nederhemert gekapt. Een biotoop die minstens zestig jaar onaangeroerd is gebleven werd verwoest door de sloop van de bosschages ter weerszijden van de vestinggracht. Foto 1 'Normaal en noodzakelijk onderhoud'. Amoveren van het te onderhouden object. Foto's Flans Bollebakker. DE BURGEMEESTER van Zaltbommel gelastte de volgende dag stopzetting van het werk op straffe van een dwangsom van €50.000. Kasteel, kasteelterrein en vesting gracht zijn rijksmonument en krachtens het vigerend bestemmingsplan aanlegvergunning- plichtig. Eigenaar Geldersch landschap/Gelder- sche Kasteelen (GL/GK) heeft dan ook van de provincie een proces-verbaal ontvangen en een herplantplicht opgelegd gekregen. Door Staatsbosbeheer (SBB) werd meegedeeld dat in opdracht van GL/GK aan de kasteelzijde van de gracht is gekapt, en dat inmiddels met de eilandbewoners overleg gaande is om het resterende kwart bos anders aan te pakken (zie kader). Het plan was om de gracht rondom de kas teelvesting in oude glorie te herstellen en uit te baggeren. De flora en fauna inventarisatie vond plaats op grond van waarneming door de SBB boswachter. Bij die gelegenheid zijn geen beschermde diersoorten als vleermuizen aange troffen, waarbij moet worden aangetekend dat een dergelijke specifieke waarneming 's nachts moet gebeuren, met speciale geluidapparatuur. Hetgeen niet is gebeurd. Geldersch Landschap/Geldersche Kasteelen benadrukte, dat het hier gaat om 'groot onderhoud' en het scheppen van zicht op het huis. Er was geen kapvergunning aangevraagd, aangezien er slechts een meldings- en geen vergunningsplicht bestaat. Ook geen melding De gemeente Zaltbommel denkt er anders over, daar is geen enkele melding of aanvraag ontvangen, noch van SBB, noch van GK/GL. Wat is de situatie? Het kasteel en het bos liggen buiten de bebouwde kom. Daar geldt de Boswet, waarbij SBB is vrijgesteld van aanleg en kapvergunning. Kap van populieren is in het geheel niet vergunningplichtig. Kasteelterrein en -gracht horen bij het rijksmonument. Voor werkzaamheden anders dan regulier onderhoud 28 Heemschut februari 2007

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 30