Utrechts paleis vol geschiedenis Restauratie Van Romeinen, monniken, rechters en archieven Ed Pouw - In de binnenstad van Utrecht ligt een rijk verleden verborgen. Gelukkig zijn steeds meer organisaties en particu lieren actief om de monumentale panden te restaureren. Zo ook de Stichting voormalig Paleis van Justitie Hamburgerstraat, die momenteel de restauratie en herontwikkeling ter hand neemt van het karakteristieke pand in het centrum van Utrecht, dat velen kennen als de oude Arrondissementsrechtbank. Foto 1 Paleis van Justitie, voorgevel aan de Hamburgerstraat, door het hek gezien. Illustraties afkomstig uit Het Utrechts Archief DIT RIJKSMONUMENT bij de Dom aan de Hamburgerstraat 28-30, wordt ingrijpend verbouwd en geschikt gemaakt als huisvesting voor een hotel, Stichting Natuur en Milieu en Het Utrechts Archief. Het gebouw door loopt een tijdlijn van bijna 2000 jaar, waarin wordt voortgebouwd op de fundamenten van Romeinse handel en wandel, middeleeuws monnikenwerk en rechtspraak. Deze plek lag ten zuiden van het Romeinse Castellum, dat toen op het Domplein was gesi tueerd. Aan de uitvalswegen naar het oosten (het huidige Pieterskerkhof) en het westen (het huidige Buurkerkhof en het Vissersplein) lagen burgerlijke nederzettingen; aan de noordkant (het Oudkerkhof) een rivier. Hier, in de zuidelijk zone aan de Hamburgerstraat vermaakten de Romeinse soldaten zich in hun vrije tijd. De gemeente Utrecht verkreeg de gebouwen van de Rechtbank in 2001 van het Rijk, in een ruil met het Catharijne Convent. februari 2007 Heemschut 23

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 25