Historisch én modern 's-Hertogenbosch is behalve een historische ook een moderne stad, met 93.000 arbeidsplaatsen, waarvan 20.000 in de oude binnenstad, en dat op slechts 134.000 inwoners. Alleen Schiphol en Utrecht scoren beter in het aantal arbeidsplaatsen tegenover het aantal inwoners. De gememoreerde veemarkthallen trekken, na RAI en Jaarbeurs, landelijk de meeste bezoekers en de Verkadefa- briek huisvest toonaangevende theaterproductiebedrijven waarmee 's-Hertogenbosch tot de meest creatieve steden van Nederland behoort. Ook de vele zakelijke dienstverleners in de stad komen af op dat aantrekkelijke decor van een historisch ensemble in een levendig centrum. Nieuwe impuls Burgers zijn trots op steden met karakter. Karakter zorgt voor identiteit en menselijke maat. Steden die werken aan karakter vragen daarbij om een krachtig bestuur. Het werken aan onze monumenten is niet alleen een zaak van behoud van ons cultureel erfgoed. Het is ook een mogelijkheid je te laten inspireren tot de vorming van een moderne, dynamische stad. Juist in het besef van dat laatste is nog een wereld te winnen. De huidige subsidieregeling kent een jaarlijks maximum van 1,3 miljoen. Dat bedrag moet dus over alle aanvra gers worden verdeeld. Helaas gaat een nieuwe regeling ervan uit, dat de meeste monumenten nu wel zo'n beetje zijn gerestaureerd en dat kan worden volstaan met een kariger onderhoudsregeling. De werkelijkheid is anders. Als gevolg van binnenstedelijke herstructureringsprocessen komen in onze oude steden juist nu grootschalige gebouwen vrij, zoals scholen en kloosters, die ruimtelijk en cultuurhistorisch kwaliteit aan onze steden geven en die daarom moeten worden behan deld als pareltjes die het karakter van een stad bepalen. Minister Van der Hoeven wilde de restauratieachter standen bij rijksmonumenten betrekken in de najaarsnota van het kabinet. Fantastisch natuurlijk, maar het blijft incidenteel geld voor een sectorale regeling. Naar ik hoop, zal het nieuwe kabinet initiatief nemen voor een nieuwe financiële regeling die beter aansluit bij deze behoefte en die gebaseerd is op een heldere visie. Ik spreek ook de hoop uit dat die nieuwe regeling, naar het voorbeeld van "Belvedère", innovatieve, toekomstgerichte monumentenzorg zal stimuleren en een integrale benade ring van cultuurhistorie, ruimtelijke ordening en openbare ruimte zal belonen. R. van de Mortel, wethouder monumentenbeleid en eco nomie 's-Hertogenbosch februari 2007 Heemschut 21

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 23