Foto links Discussie van de kaderleden van Heemschut. Industria en Heemschut samen De besturen van vereniging Heemschut en de Federatie Industrieel Erfgoed Nederland (FIEN) hebben in november 2006 besloten om samen te gaan werken op tijdschriftengebied. FIEN is met ruim 85 aangesloten organisaties de koepelorganisatie voor het indu strieel erfgoed. FIEN onderhoudt een uitgebreide web site (www.industrieel-erfgoed.nl) en is tevens de uitgever van het nieuws bulletin Industria, waarin bedrei gingen, openstellingen, publicaties en herbestemmingen op het gebied van industrieel erfgoed worden besproken. In 2007 zal het bulletin Industria, onder verantwoordelijkheid van eindredacteur Marcel Overbeek van FIEN, drie keer als herkenbaar katern in Heemschut verschijnen. Heemschut hoopt dat de artikelen in Heemschut de aangesloten organisaties van FIEN zullen motiveren hun (vrijwillige) inzet voor het behoud van ons erfgoed te continueren. Voor de trouwe lezers van Heemschut betekent dit een verrijking vanwege de extra informatie over een relatief nieuwe, sterk in de belangstelling staande categorie van ons cultureel erfgoed. De extra katernen verschijnen in april, augustus en december. Discussie over visie Heemschut Onder de titel Heemschut op weg naar de 100. Over kansen en risico's voor onze vereniging vond op 12 november 2006 voor de actieve leden van de vereniging (het kader) een bijeenkomst plaats in De Observant in Amersfoort. Algemeen directeur a.i. Karei Loeff gaf tijdens in een powerpoint presentatie een overzicht van de veranderingen in het erfgoedveld en de zoektocht naar een nieuwe koers van de vereniging Heemschut. Zijn visie is eind januari besproken in het dagelijks bestuur van de vereniging. De uitkomsten hiervan worden in de komende maanden ver wacht. Tijdens de kadermiddag kon op instemming worden gerekend voor een nieuwe koers die onder meer gebaseerd is op samenwerking tussen verwante organisaties. Lambert de Visser, voorzitter van het college van Technisch Adviseurs legde in zijn bijdrage de nadruk op de samen werking van Heemschut met de RACM en de gemeenten. Na de pauze discussieerden de ruim 40 aanwezigen onder leiding van de vaste staf van Heemschut in over drie deelthema's: de publieksactiviteiten, de PR-instrumenten, waaronder de web site en het tijdschrift en het bescher- mingswerk, waarbij aandacht voor de verbreding naar landschapsgezichten. Intekenen op biografie prof. dr. J.J.M. Timmers In 2007 is het honderd jaar geleden, dat professor dr.J.J.M. Timmers geboren is. Timmers is een groot publicist geweest. Wie kent zijn werken niet? Een kleine greep uit zijn omvangrijk oeuvre: De Glorie van Nederland, Kleine Atlas van de Nederlandse Beschaving, Atlas van het Romaans, De Kunst van het Maasland, Christelijke Symbolen en Iconografie, Kijk op Nederland: het deel Limburg. Tevens heeft Timmers zich in zijn jonge jaren intensief ingezet voor de Bond Heemschut. Bij gelegenheid van zijn hjonderdste geboortejaar verschijnt in maart een biografie, gewijd aan zijn persoon en aan alle terreinen van de kunstgeschiedenis waarop hij werkzaam is geweest, zoals de Romaanse architec tuur en sculptuur, edelsmeedkunst in het Maasland, laatgotische beeldsnij kunst, monumentale schilderkunst en de schilder De Lairesse. Tevens verschijnt een DVD over zijn leven. Men kan op boek en DVD tezamen intekenen voor een bedrag van 31,90. Intekenformulieren zijn te verkrijgen bij de prof. dr.Timmersstichting, Kaste- lenweg 28, 6136 BJ Sittard óf jacques. meeuvis@home.nl. Gedoceerd erfgoed Dr. Peter van Mensch is bij de Amsterdamse Hogeschool voor de Kunsten benoemd op het nieuwe lectoraat 'Cultureel Erfgoed'. En bij de Rijksuniversiteit Groningen is met steun van de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten (RACM) Theo Spek benoemd tot bijzonder hoogleraar Landschapsgeschiedenis bij de Faculteit der Letteren. Spek combineert deze functie met zijn werk bij RACM. Aan de universi teit richt hij zich op het bewerkstel ligen van een betere integratie van wetenschap, onderwijs en praktijk rond cultuurlandschap en erfgoed- zorg. Zijn 1100 pagina's tellende proefschrift 'Het Drentse esdorpen- landschap. Een historisch-geografi- sche studie' werd in 2005 bekroond met de Prof. Van Winterprijs als beste boek in 2003-2004 over regi onale en locale geschiedenis. Het lectoraat van Van Mensch aan de AHK speelt eveneens in op een toenemende belangstelling voor cultureel erfgoed. Zijn opdracht is bij te dragen aan een brede benadering van cultureel erfgoed en theorievorming, waaraan vanuit musea, archieven, monumentenzorg en archeologie behoefte bestaat. 18 Heemschut februari 2007

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 20