Ook zal meer dan voorheen binnen de bebouwde kom gebouwd worden. Tot 2013 is aan investeringen 220 miljoen euro nodig; het Rijk draagt maximaal de helft bij, al is nu nog niet meer dan dik 12 miljoen euro beschikbaar. Voor alle twintig Nationale Landschappen samen is tot 2013 zelfs 2 miljard euro nodig. De Veluwe, groene long van Nederland, is een van de duurste Nationale Landschappen. In het uitvoeringsprogramma is voor bijna 112 miljoen aan projecten opgenomen, onder meer voor herstel van stuiflandschappen en oude landbouwenclaves, versterking van het padennetwerk, het stimuleren van recreatief ondernemerschap en het bevaarbaar maken van het Apeldoorns kanaal (zie Heemschut 4, augustus 2006). In de Graafschap is ongeveer 32 miljoen nodig om de landschappelijke kwaliteit van gehuchten en buurtschappen, landgoederen en buitenplaatsen in stand te houden en cultuur historisch waardevolle gebouwen een nieuwe functie te geven. Het kleinschalige boerenlandschap van Win terswijk, met meanderende beken in smalle dalen en open essen is goed voor een inves tering van 9 miljoen. Dit geld gaat naar beplanting voor erven, kavelgrenzen en wegen, het verbeteren van stadsranden, een cultuur historische route en herstel van waardevolle scholtenhoeves. Bij de Gelderse Poort wordt voor bijna 29 miljoen in het routenet gestoken en krijgt het toerisme een kwaliteitsimpuls. De IJssellinie - een verdedigingswerk uit de tijd van de Koude Oorlog in de vorm van een waterlinie - en het Romeinse verleden moeten herkenbaar worden gemaakt. Voor het (Gelderse deel van het) Rivierenge bied is een aanwijzing als 'bijzonder landschap' nieuw, al was een belangrijk deel al Belve- dèregebied. Er is voor ruim 23 miljoen aan projecten opgenomen voor landschappelijke versterking van wegenstructuur en water lopen en het beter beleefbaar maken van de rijke cultuurhistorie. Het Nationaal Landschap Eemland-Arkemheen is een bijzonder open veen- en klei-op-veenlandschap, ontstaan als waddenkust langs de voormalige Zuiderzee. Daarnaast is er een uitzonderlijk gave en oude verkaveling. Er is 9 miljoen gereserveerd voor verbeteringen (verharde recreatiepaden) en bescherming. februari 2007 Heemschut 17

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 19