Foto's boven Kootwijkerzand, de verstuivingen bij Kootwijk Foto's onder De IJssel met de uiterwaarden, tussen de dorpen Veessen en Terwolde. Veluwe, Graafschap, Winterswijk, De Gelderse Poort, het Rivierengebied, Arkemheen-Eemland en de Nieuwe Hollandse Waterlinie vormen samen de nationale landschappen in, dan wel deels in Gelderland. De bescherming van het landschap van de Nieuwe Hollandse Waterlinie is al verder gevorderd dan de overige. Na voorlichtingsbijeenkomsten de afgelopen tijd moeten deze maand de definitieve plannen afgerond zijn. GS van Gelderland geven prioriteit aan het beter toegankelijk maken van de Nationale Landschappen. Door middel van publicitaire acties moet de naamsbekendheid van al die bij zondere gebieden toenemen. Het internet moet een belangrijke bron vormen voor informatie over de landschappen. Fiets- en wandelpaden met voldoende routewijzers door de terreinen die rijk zijn aan Gelderse cultuurhistorie moeten de toegankelijkheid ervan fysiek vergroten. Ook komen er meer bezoekerscentra. De Nationale Landschappen moeten namelijk niet uitgroeien tot een soort 'museum-land schappen', maar gewoon gebruikt blijven worden. Economische functies moeten zich - binnen de grenzen van ruimtelijk beleid - blijven ontwikkelen. Er mag in deze beschermde streken alleen gebouwd worden om tegemoet te komen aan de 'eigen' bevolkingsgroei. Daarover zijn eerder al tussen Gelderland en de gemeenten afspraken gemaakt, zonder dat star wordt vastgehouden aan het niet verder laten groeien van de stedelijke bebouwing. Die extra huizen komen overigens vooral in de al eerder aangewezen verstedelijkte gebieden. 16 Heemschut februari 2007

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 18