JU I Dis cussie Innovatie en illegaliteit ,m H ^Éjl - Hans Bol lebakker - De vraag of werkelijke innovatie slechts mogelijk is als die in illegaliteit ontstaat hoorde ik recentelijk uitspreken tijdens de funderingsbijeenkomst van het 'Huis voor de Democratie' in Dordrecht. Ik dacht daaraan toen ik het interview met Vincent van Rossem las in Het Parool van 7 december 2006. 0 Foto links Vincent van Rossem. Foto Elmer van de Marei Daarin wordt het beschermingsdebat op verfrissende wijze nieuw leven ingeblazen door architectuurhistoricus Van Rossem, ambtenaar bij het bureau Monumenten en Archeologie van de gemeente Amsterdam. Van Rossem maakt een niet onverdienste lijke historische analyse van factoren die bevorderend dan wel belemmerend werken voor de instandhouding van monumenten en stedelijke bebouwingskwaliteit. 'Als je niet weet hoe vroeger werd gebouwd, kun je niet restaureren.' Aan de technische universiteit wordt in dat vak geen les meer gegeven. Hij signaleert dat economische argumentatie als legitimering voor sloop in de discussie prevaleert boven de monumentenwaarde. Hij actualiseert dit aan de hand van concrete voorbeelden, waarbij hij tot een ongekend vernieuwende visie op behoudswaarde komt; een heet hangijzer! Maar Van Rossem - constaterend dat de macht bij de wethouder ligt - ziet een licht puntje; 'Als het echt moet kan de wethouder altijd nog tot sloop besluiten, maar dan is er tenminste over nagedacht.' Na dit interview werd Vincent van Rossem geschorst voor de duur van veertien dagen, naar verluidt omdat hij zijn superieuren niet tevoren op de hoogte zou hebben gesteld van dit interview [zie artikel 'En nu de rehabilitatie nog' in Het Parool 27 december 2006, pi3]. Schorsing als maatregel ontbeert hier niet alleen redelijkheid, maar gaat ook iedere proportie te buiten; het schandaal is geboren, de hel breekt los. Delftse hoogleraren nemen het in een schrijven aan burgemeester en wethouders van Amsterdam voor hun collega op. Het Parool onthult in voornoemd artikel, dat de reden voor schorsing feitelijk onjuist is. De krant betoogt dat Van Rossem niets anders heeft gedaan dan wat hij in zijn werk behoort te doen, en concludeert dat hij gere habiliteerd dient te worden. Wat mij het meest opvalt in deze zaak is de lichtgeraaktheid die uit dit schorsingsbesluit spreekt. Waarom iemand niet laten spreken die van onorthodoxe inzichten en innovatieve benaderingen blijk geeft? Is het dan toch zo, dat de weerstand maakt dat innovatie in illegaliteit ontwikkelt moet worden? H. Bollebakker is gastdocent aan de Universi teit van Amsterdam Naschrift: Op 11 januari werd gemeld dat de schorsing was ingetrokken en het een bezin- ningsperiode betrof. Prestatieverlof was meer op zijn plaats geweest. Foto 1 De IJssel met uiterwaarden. 14 Heemschut februari 2007

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 16