Om te bekijken Uitgeleefd koetshuis Nijenburg hersteld Tot 6 mei Rotterdam - Nederlands Architectuur Instituut. Schitterende gebouwen - architectuur van de nacht. De geschiedenis van de lichtarchitectuur. Van utopieën van de Expressionisten en de nachtelijke architectuur van de jaren '20 en '30 van de afgelopen eeuw tot de ontwerpers sinds 1945. Over de verbanden tussen techniek, his torische tendensen en esthetische voorkeuren, en stedelijke ontwikkelingen. Tot 13 mei Leiden - Rijksmuseum van Oudheden, Rapen burg 28. Het geheim van de Kelten. In een levendige omgeving toont het museum de rijke cultuur van de Kelten in Nederland, België en Duitsland. Naast archeologische topstukken - zoals de inventaris van het graf van De Vorst van Oss - zijn er interactieve games, levensgrote gereconstrueerde Kelten en, voor kinderen van 8 tot 13, een speurtocht. De ten toonstelling was eerder te zien in het Limburgs Museum, Venlo. 23 tot 25 juni De Bilt - Landgoed Vollenhoven, Utrechtseweg 59, De Bilt. De Tuindagen, Water binnen de perken. Tijdens de Tuindagen zijn de particuliere tuinen, die de overige dagen van het jaar niet toegankelijk zijn, geopend voor het publiek. Vollenhoven dateert van begin 1800 en is in de tussenliggende tijd nauwelijks veranderd. De buitenplaats omvat ca 120 ha en heeft een statig hoofdgebouw, een koetshuis, oranjerie, moestuin, ijskelder, Engelse tuin, Engels land schapspark en bos en weilanden. De moestuin, met de gerestaureerde kassen, is ingeplant met vergeten groenten en vruchten. Tevens bevindt zich daar een unieke collectie delphiniums en helleborus. www.landgoedvollenhoven.nl Foto 1 Heiloo. Het koetshuis van de buitenplaats Nijenburg. Foto Rijksdienst voorde Monumentenzorg (RACM) Heiloo - Sinds Vereniging Hendrick de Keyser in 2004 eigenaar werd van het hoofdhuis en koetshuis van de buitenplaats Nijenburg in Heilooo (Natuurmonumenten) is een restauratieplan voor het leegstaande koets huis uitgewerkt. De herstelwerkzaamheden begonnen afgelopen najaar. Aan het opvallend grote koetshuis was weinig gewijzigd sinds de bouw in het begin van de 18e eeuw voor de familie Van Egmond van de Nijenburg. Het bestaat uit een hoger middendeel en lagere zijvleugels. In het cen trale deel was een timmerwinkel n een paardenstal, met daarboven een hooizolder zonder vensters. Blindnissen aan de voor- en de achterzijde zorgen voor een geleding. De tuigkamer was in de linkervleugel, en rechts een bokkenstal. Aan beide zijden zijn tevens stallingen voor koetsen en ommuurde mestplaatsen. De Duitsers woonden tijdens de oorlog het koetshuis uit. Bij de restauratie blijft de oorspronkelijke staat behouden. Op de begane grond komt een appartement dat later zonder problemen of schade is te verwijderen. Lichtkokers brengen daglicht in de op vlonders en achter voorzetwanden gebouwde woning. Het SNS Reaal Fonds draagt fors bij aan de restauratiekosten. 12 Heemschut februari 2007

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 14