- Het is tijd voor een nieuw initiatief. Dat vonden en vinden Boele Staal, Jan Jesserun, Fons Asselbergs en Harm Bruins Slot. Zij staan aan de basis van de nieuwe Stichting Innovatie Mooi Nederland, die dit jaar van start gaat. Het initiatief heeft als doel een brede beweging tot stand te brengen, om gevoel en draagvlak te bundelen voor ons cultureel erfgoed. Nieuwe media zijn bij uitstek geschikt om die verbondenheid tot stand te brengen, aldus Heemschut-voorzitter Harm Bruins Slot in een gesprek met interim-directeur Karei Loeft. 'Er moet ruimte zijn voor experimenten' Startpagina Startpaglna.nl Cultuurhistorie en Natuur beheer. 1 februari 2007 wijzig persoonlijke links Kjjjjfcrax docttete Nature International (WWF). Hij is volgens ons bij uitstek iemand die breder kijkt en zoekt, en dat heeft hij laten zien in verrassende projecten en initiatieven.' Hoe kijkt de erfgoedsector aan tegen de presentatie van dit nieuwe Initiatief? Harm Bruins Slot: 'Ik merk opnieuw dat organisaties moeten wennen. Fons Asselbergs verwoordt het naar mijn mening heel helder: we moeten af van het institutionele denken. We moeten ook af van het idee dat ieder initiatief meteen onbeheersbaar of onbetaalbaar is. Er moet ruimte zijn voor experimenten. Maar het moet wel iets nieuws zijn. Misschien is het in een andere sector al een succes, dat kan best. Het kan ook zijn dat het voor het materieel cultureel erfgoed niet werkt. Daar kom je, als je het voorzichtig aanpakt, vanzelf bijtijds achter.' Hoe gaat de stichting opereren? 'Ten eerste hebben we een aantal mensen gevraagd mee te denken in de zoektocht naar verbreding, vernieuwing en verbinding. Mensen waarvan wij denken dat ze in staat zijn om, met de benen op tafel, een goede voorzet te doen. Wij hopen dat zich meer mensen uit de sector daarbij aansluiten, omdat we ongetwijfeld mensen zijn vergeten die hun steentje zouden kunnen bijdragen. De eerste gedachten worden omgezet in een of meerdere pilots. Het hele proces laten we professioneel begeleiden, want alleen dan kan je met elkaar echt rechtop leren lopen.' 'Ik ben nu tweeënhalf jaar voorzitter van Heemschut; het bestuur zoekt naar een nieuwe koers. Het hele erfgoedveld is het afgelopen jaar veranderd. Subsidies stoppen, het NCM gaat op in een nieuwe Stichting Erfgoed Neder land. Voor Heemschut ligt er een belangrijke taak, zoals door jou, als onze directeur ad interim aangegeven: Zoek de samenwerking. Alleen op die manier kun je als publieke orga nisaties je belang bij grotere groepen burgers en de overheid duidelijk maken. Het Initiatief kan helpen meer draagvlak te krijgen voor ons erfgoed. Vandaar de naam: Mooi Nederland. Het gevoel dat mensen bindt. De stem van het volk. Ik heb die stem in alle discussies over ons erfgoed nog veel te weinig gehoord. Daar ben ik benieuwd naar. Wat is dat 'iets' waar door mensen geraakt, vertederd, bewogen en enthousiast worden voor monumenten? Dat wil ik vangen en zichtbaar maken, en in mijn optiek kan dat bij uitstek in de vorm van een verbin dende website. Het zal een massa verhalen en meningen opleveren, maar dat is nu juist de uitdaging!' Paushuize in Utrecht, waar Innovatie Mooi Nederland is opgericht. Foto provincie Utrecht Screendumps Mooi Nederland begint met een website die dient als toegangspoort waar belang stellenden voor het erfgoed naar alles en iedereen in deze sector kunnen doorlinken. februari 2007 Heemschut 11

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 13