Innovatie Mooi Nederland L,"rV Uitkomst onderzoek leidt tot nieuw erfgoedinitiatief 'lk verbaas me over de ver snippering, maar ook over het gebrek aan zelfrespect' '<V, s VOOR HARM BRUINS SLOT is het heel duidelijk. Het is tijd voor 'omdenken'. 'Ik ben een nieuweling in de wereld van het materiële cultureel erfgoed. En ik heb me altijd afgevraagd waarom er niet een echt brede beweging is in deze sector. Kijk naar Natuur monumenten. Los van het aantal leden, iets dat Heemschut nooit zal halen, is er een breed gevoel voor de natuur in ons land. Dat blijkt bijvoorbeeld uit succesvolle acties als gevoerd tegen de snelweg A6-A9. Samen met mijn mede-initiatiefnemers ben ik gaan verkennen, met in ons achterhoofd de oprichting van een nieuwe, alles omvattende vereniging. We hielden interviewrondes met betrokkenen uit het veld. Daar kwam van alles uit. Voor mij was het een heel nuttige exercitie. Men bleek zeer huiverig voor een nieuwe vereniging. Dat zal Innovatie Mooi Nederland dan ook niet worden.' Bruins Slot, in het dagelijks leven voorzitter van de Raad van Bestuur van de Publieke Omroep: 'Ik verbaas me over de versnippering, maar ook over het gebrek aan zelfrespect van veel betrokkenen. Binnen de 1500 verschil- lende stichtingen is enorm veel kennis in huis. Maar er is ook angst om die kennis te delen. Misschien omdat men anders de grip op de eigen organisatie verliest, dat zou kunnen. Ik zie hetzelfde verschijnsel bij de verschillende omroepen, ledereen vecht voor hetzelfde, maar met elkaar is er geen vuist te maken. En dat houdt een risico in voor je voortbestaan.' Bureau Boer Et Croon onderzocht het erfgoed- veld en hield een groot aantal gesprekken en interviews. De uitkomst was duidelijk: een meerderheid ziet een nieuwe, brede erfgoed vereniging niet zitten. Toch is er ook een enorme potentie van mensen die in beginsel geïnteresseerd zijn in cultureel erfgoed. Bruins Slot: 'kijk naar een Open Monumentendag met jaarlijks 900.000 bezoekers. Ik heb daar echt ontzag en bewondering voor. Zoveel mensen die een heel weekend werken aan het open stellen en promoten van onze monumenten. Op welk ander gebied zie je dat zo massaal gebeuren? Ook een TV-programma als Bankgiro Loterij Restauratie laat zien dat de interesse bestaat. Het aantal bellers dat reageerde op de uitzendingen overtrof de verwachtingen. Mensen gaan voor erfgoed, als ze er maar 'iets' mee hebben.' Wat is de verwachting dan voor het initiatief Innovatie Mooi Nederland? 'Wij hebben gekeken naar dat wat er op dit gebied nog niet is. Wat dat is komt neer op verbinding en verbreding, met als kernwoord nieuwe media. Het is best lastig, want concreet is het nog niet. Om een voorbeeld te geven: je zou kunnen denken aan nieuwe verbanden, bijvoorbeeld een website die bestaande web sites met elkaar verbindt. Bij onze presentatie in november hebben we iemand uitgenodigd die die verbinding op een heel ander vlak tot stand brengt en gebracht heeft. Siegfried Woldhek was directeur van het Wereld Natuur Fonds Nederland en tot 2002 directeur van het Action Network van World Wide Fund for 10 Heemschut februari 2007

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 12