Noord-Holland dat de oevers hun natuurlijke karakter laat behouden en tegelijkertijd de verkeersveilig heid verbetert. Behoud de Joostendam Kockengen - Heemschut Utrecht stelt voor de kades van de Joostendam bij Koekengen niet te verleggen, waardoor de oude water scheiding zichtbaar blijft in het landschap. Het waterschap heeft nog niet op dit idee gereageerd. In de loop van de 13e eeuw werd door verzanding van de Rijnmonding bij Katwijk de afvoer van water via de Oude Rijn steeds problematischer. Nadat in 1285 de bovenloop van de Hollandse IJssel is afgedamd (bij 'het Klaphek' bij Lopikerkapel) kreeg de rivier als gevolg van de getijdenwerking meer water te lozen. Al spoedig na het afdammen slibde de rivier dicht. De Hollandse polders kregen toe stemming hun water op de Amstel te lozen. Hiertoe werd een lang kanaal (de Bijleveld) gegraven van Harmeien naar de Nessersluis aan de Amstel ten noorden van Uithoorn. Dit kanaal kreeg gaandeweg tevens een belang rijke functie voor de scheepvaart. De Stichtse polders kregen toestemming op de Vecht te lozen. Hiertoe werd een kanaal (de Heycop) gegraven van omgeving de Meern (bij de nog steeds bestaande Hamtoren) naar de Vecht bij Breukelen. Beide watergangen liepen op het traject Harmeien - Kockengen op geringe afstand evenwijdig aan elkaar. Het dorp Kockengen ligt ingeklemd tussen de Bijleveld en de Heycop. Buiten het dorp ligt nog steeds een strook buitendijks rietland als een soort niemandsland tussen het Sticht en Holland. Op het punt waar de Heycop naar het oosten afbuigt richting de Vecht bij Breukelen was oorspronkelijk een overtoom, een plek waar schepen over de kade ge trokken konden worden. Deze 'Joostendam' vormde tevens de grens tussen Holland en het Sticht voor de scheep vaart. In de 17e eeuw is de overtoom ver vangen door een sluis, die intussen ook ver dwenen is, maar een smalle doorvaart met de naam Joostendam is gebleven. Het waterschap wil de kade van de Bijleveld versterken. Dit als 'nasleep' van de kadebreuk in Wilnis enige jaren geleden. Opzet is, de kade bij de Joostendam een stuk te ver leggen. Uit cultuurhistorisch oogpunt acht Heemschut het wenselijk de oorspronkelijke situatie van een relatief smalle doorgang tussen twee gescheiden watersystemen in het landschap zichtbaar te houden. Het geld voor het verleggen van de kade kan benut worden om de verdwenen sluis weer zichtbaar te maken. H.F. Kuiper In het vorige nummer stond op pag. 15 een nabeschouwing door P. Donkersloot over vier jaar strijd voor het behoud van het Singelplantsoen/Lucasbolwerk in Utrecht. De volledige tekst vindt u op www.heemschut.nl/utrecht. Oudste schooi Hilversum monument? Hilversum - Om dreigende sloop van het oudste nog bestaande schoolgebouw in Hilversum af te wenden is er een gemeente lijke monumentenstatus aangevraagd voor dit gebouw Noordse Bosje 47. Heemschut Noord-Holland ondernam deze actie samen met de historische kring Albertus Perk. Ook bewonersvereniging De Binnenring onderte kende het verzoek, evenals de bewonersgroep Behoud Schooltje Noordse Bosje 47. Het Hilversumse college van burgemeester en wethouders neemt, na het oordeel van de plaatselijke monumentencommissie te hebben gehoord, een besluit over het ver zoek. Daarna is de gemeenteraad aan zet. Het eenvoudige witte schooltje is in 1867 gebouwd en is doordat het redelijk gaaf bleef een van de schaarse herinneringen in steen aan het dorpse karakter van het 19e-eeuwse Hilversum. In het centrum zijn weinig panden uit deze periode bewaard, bovendien zijn 19e-eeuwse schoolgebouwen in de hele regio en zelfs het land zeldzaamheden. Belangrijk naast de architectonische is de stedenbouw kundige waarde die het schooltje heeft doordat het de grens markeert van centrum naar villagebied. Sloop zou deze naar het noorden opschuiven, wat ongewenst is. De oudste christelijke bewaarschool van Hilversum is in 1867 bekostigd door freule Corver en kort na de bouw overgedragen aan een vereniging, die er meer van maakte dan een bewaarschool. Wie begaafd genoeg was werd namelijk ook in lezen, schrijven en rekenen onderwezen en de meisjes bovendien in handwerken. Op het rooms-katholieke deel na bezocht de gehele Hilversumse jeugd de school aan het Noordse Bosje. In 2005 gaf de historische kring Albertus Perk in het kader van haar lustrum aandacht aan het onderwerp Onderwijs in Hilversum en het boek dat daarbij werd uitgebracht toont aan dat alle andere scholen van voor 1900 door sloop of brand uit het straatbeeld zijn verdwenen. Reden voor Albertus Perk om samen met de andere partijen de monumen tenstatus aan te vragen. Dat er enige urgentie achter het verzoek zit, blijkt uit een eerder - overigens afgewezen - sloopplan voor het pand van de huidige eigenaar Stichting Philadelphia Zorg. Twee jaar geleden presenteerde zij het plan op de plek van het schooltje een woon- en zorgge- bouw neer te zetten. Omdat het bouwvolume de bestemmingsplangrenzen ruimschoots overschreed en omdat er een storm van pro test opstak, ging dit plan van de baan. Volgens de indieners van het verzoek tot monumentenstatus is het sloopgevaar daarmee echter niet bezworen. Peter Schat oktober 2006 Heemschut 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 7