rsies van de provinciale commissies Snuffelen Excursie Hoogeveen Terug naar het Oldambt Zaterdag14 oktober Heemschut Drenthe bezoekt op 14 oktober Hoogeveen. Een verrassende bestemming, omdat Hoogeveen niet direct bekend staat als monumenten- stad. Hoogeveen wil laten zien dat dat idee niet klopt. Zo was het oude veen- dorp ooit de grootste havenplaats voor binnenschippers in Nederland. Programma De excursie start om 10.30 uur met een ontvangst op het gemeentehuis door wethouder K. Smit. Daarna volgt een inleiding over verleden en heden van Hoogeveen door ex-wethouder K. Punt en een rondleiding door museum De 5000 Morgen waar ook de lunch klaarstaat. Voor de middag staat een stadswande ling onder leiding van gidsen van de Hoogeveense Historische Vereniging op het programma. Einde rond 16.00 uur. Aanmelding Informatie en opgave bij mevrouw G. Amoureus-Mulder, tel 0592-241822, e-mail gramour@wxs.nl. Kosten 10, contant te betalen op de dag zelf. Zaterdag 21 oktober Rectificatie In het augustusnumer van Heemschut stond het programma van de op 21 oktober te herhalen excursie naar het Oldambt niet volledig afgedrukt. Wellicht zijn bij het uitkomen van het oktobernummer nog plaatsen beschik baar. Aan de orde komen de verande ringen in dit gebied als gevolg van de ontwikkelingen in de landbouw en de komst van de Blauwe Stad (zie Heemschut juni 2006). Ook staat de excursie stil bij de problemen in het landschap met zijn structuren en bebouwing en de rol van de Bond Heemschut. Tijdens onze tocht door het Oldambt komen we langs fraaie en ver vallen boerderijen, brengen we een bezoek aan een traditionele boerderij en aan voorbeelden van hergebruik van oude gebouwen. Programma Ontvangst vanaf 10.1 5 uur in de Oude Remise te Nieuweschans; korte inleiding. 11 uur: vertrek uit Nieuweschans met een Museumbus voor een rondrit door het Oldambt onder begeleiding van Els Kolff. Indruk van de Blauwe Stad en omgeving. 13.00-14.00 uur: lunch in Dutch Design Et Dinner te Finsterwolde. Vervolgens bezoek aan de Remkesheerd aan de Hamdijk. 15.30-16.15 uur: thee in de Groninger Kroon, galerie/theeschenkerij aan de rand van de Reiderwolderpolder 17.15 uur aankomst in Nieuweschans. Aanmelding uitsluitend telefonisch vanaf 1 oktober tussen 9 en 10 uur bij M. J. A. Vooijs, 050-3181645, met vermelding van naam, aantal deelnemende personen, adres en telefoonnummer. De kosten voor Heemschutleden zijn 27,50, voor niet-leden 32,50. Deelname is pas definitief na de ont vangst van het verschuldigde bedrag op girorekeningnummer 228730 t.n.v. van Heemschut PC Groningen, onder ver melding van: Oldambt 21 oktober. Aanmeldingen worden behandeld in volgorde van binnenkomst van betaling. De betaling moet binnen zijn voor 14 oktober. U ontvangt een bevestiging voor 18 oktober. Het verleden onderweg bewaard - Raakpunten tussen infrastructuur en cultuurhistorie Delft, Rijkswaterstaat, 2005, 92 p ISBN 90 369 5601 3 Cultuurhistorie en infrastructuur verkeren regelmatig met elkaar op gespannen voet. Maar ook Rijks waterstaat - verantwoordelijk voor veel van de Nederlandse infrastructuur - weet dat er een nota Belvedère is uitgekomen en deze grote rijksdienst heeft een boekje uitgegeven om aan te tonen dat 'cultuurhistorie benut kan worden als basis voor een kwaliteits impuls bij de inrichting van Nederland'. Rolpalen in het Damsterdiep, grafheu vels bij Wolfheze, de lindebomen van een voormalig klooster bij Den Bosch of een waaiersluis bij Gouda, ze zijn allemaal gespaard doordat ze extra aandacht kregen van onze nationale weg- en waterbouwers. Het klinkt heel mooi en vaak is het dat ook, maar Heemschutters weten helaas dat het wel eens anders is gelopen. De pro blemen rond de Koesteeg bij het Drentse Borger zijn daar een voorbeeld van. Het boekje kost 15 euro en is te bestellen bij: mevr. M.A Schomaker - van Rijsbergen, Rijkswaterstaat Dienst Weg- en Waterbouwkunde Postbus 5044, 2600 GA Delft tel nr 015-2518308 e-mail: m.a.schomaker- vrijsbergen@dww.rws.minvenw.nl E. Ie Gras -Infrastructuur oktober 2006 Heemschut 39

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 41