uiderslot opener dan ooit Zeven eeuwen geschiedenis voor iedereen inzichtelijk Yvonne Molenaar - Meer dan ooit laat het net- gerestaureerde Muiderslot zich van alle kanten door de bezoekers bekijken. Een ingrijpende verbouwing en restauratie zorgde ervoor, dat niet langer slechts zeven kamers en zalen toegankelijk zijn, maar bij elkaar 25 torens, transen en vertrekken. Koningin Beatrix ging 27 juni bij de heropening het grote publiek voor door het Muiderslot. En naast de museale rondleiding door het museum kun je ook kiezen voor twee vrije, middeleeuwse routes: de Torenroute en de Ridderroute. D e Torenroute voert de bezoekers door de voorzijde van het kasteel, via de oostertoren naar de zolder van de imposante poorttoren, het voormalige 'controlcenter' van de mid deleeuwse burcht. In de zolderweergang bevindt zich het hoogtepunt van de route, de grote Mezekouw, bestaande uit drie enorme werpgaten gesitueerd direct boven de poort. Ongenode gasten viel van hier uit letterlijk een warm onthaal ten deel. De omvang van de Mezekouw is uniek in Nederland. De route loopt verder naar de zuidertoren, de oude waectoren, via een nieuwe indruk wekkende stalen loopbrug tussen de open weergangen. De semi-permanente constructie oogt reversibel door de toepassing van een wielbasis onder de brugplanken. De nood zakelijke bouwkundige ingrepen ten behoeve van de ontsluiting zijn ontworpen door Mare van Roosmalen, architect van de Rijksgebouwendienst. De constructies zijn uitgevoerd in eigentijdse materialen. Het oorspronkelijke karakter van het gebouw is hierbij zichtbaar gebleven. Naast de brug- verbinding tussen de weergangen zijn nieuwe trappartijen aangebracht en is een inpandige doorloop in het souterrain gerealiseerd. Hoogste De Ridderroute ontsluit de hoogste toren van het kasteel, de westertoren. Na de inspan nende klim van wel 83 treden is het uitzicht vanaf 25 meter echter fenomenaal. De Ridder route staat verder in het teken van het leven van ridders en jonkvrouwen op een kasteel in de Middeleeuwen. De route voert over de zolder, door de Kemenade en grote Wapenzaal, via de Jachtkamer naar het souterrain. Kinderen ontvangen tijdens hun bezoek een Muiderslotpas, waarmee ze op interactieve wijze kunnen kennismaken met het strate gisch vernuft en de oorspronkelijke functies van het middeleeuwse kasteel. Het museum heeft gezocht naar een goede balans tussen de zeggingskracht van het gebouw en aan vullende tentoonstellingsvormen, die de spe cifieke eigenschappen van het kasteel beter inzichtelijk maken en versterken. In de Torenroute wordt uitgebreid aandacht besteed aan de middeleeuwse heraldiek, het herkennen van wapens en kleuren en het gebruik van oude landkaarten en tabellen. In de Ridderroute worden kinderen uitge daagd om hun eigen vaardigheden te testen en ze kunnen door middel van reliëfstempels hun eigen oorkonde van het Muiderslot bezegelen. Voor volwassenen is een informatieve audio- tour ontwikkeld, met bijzondere aandacht voor de fascinerende bouw- en restauratie geschiedenis van het Muiderslot. Ook de historische verdieping is vrij toegankelijk. Het prentenkabinet is ondergebracht in de voormalige Kapelaanskamer in de poorttoren en op de grote overloop. Het werkvertrek van P.C. Hooft is gesitueerd op de eerste verdie ping van de oostertoren. In de aangrenzende Slotkapel wordt een informatieve film gedraaid over zeven eeuwen geschiedenis van het Muiderslot. De gecompliceerde bouwge schiedenis van het Slot wordt door middel van 3D-reconstructies op inzichtelijke wijze verbeeld. De nieuwe rondleiding door de Gouden Eeuw voert over de heringerichte bel-etage van het kasteel. Voor de rondleiding geldt tegen woordig een leeftijdsgrens voor kinderen en een maximale groepsgrootte van 25 personen. Met deze kwaliteitsslag hoopt het museum in de toekomst enerzijds meer thematische rondleidingen en inhoudelijke verdiepingslagen te kunnen ontwikkelen. Anderzijds is met de ontsluiting en herinrich ting een enorme slag gemaakt op het gebied van de zorg voor en conservering van de kwetsbare museale collectie in het huis. Bezoekers betalen voor het boeken van de rondleiding een toeslag. Yvonne Molenaar is Hoofd Collectie en Presentatie van Rijksmuseum Muiderslot oktober 2006 Heemschut 37

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 39