Synagogen:een hoopgevende balans Cf Van Lierop SMEDERIJ OLDENHAVE Philip Bosscher - Nog steeds staan in Nederland heel wat synagogen. Omdat na de oorlog maar weinig joden terugkeerden van de ver nietigingskampen raakten deze gebouwen aanvankelijk vaak in verval. Slechts enkele bleven in gebruik en werden onderhouden. Inmiddels is een kentering opgetreden: de overblijvende synagogen zijn geïnven tariseerd en een aantal is inmiddels zelfs gerestaureerd. Bedrijvenweg 6, 7251 KX Vorden Tel. 0575 55 1428 Fax. 0575 55 1714 info@smederijoldenhave.nl www.smederijoldenhave.nl Vele kregen na de oorlog een andere bestem ming, wat vaak tot onherstelbare verminking en zelfs tot sloop leidde. In twee uitgaven (uit 1984 en 1988) die voorafgingen aan de dit jaar gepubliceerde monumentale inventa risatie Synagogen van Nederland worden 124 'nog bestaande en voormalige synagogen' beschreven. Edward van Voolen en Paul Meijer, de samen stellers van het recent verschenen boek, ver melden, dat sinds 1988 nog zeven voormalige synagogen gesloopt zijn. Verder hebben zij het aantal beschreven (voormalige) syna gogen kunnen opvoeren tot 151 en kunnen zij melding maken van diverse recente res tauraties waarbij overigens niet zelden sprake is van vroegere synagogen. Oorsprong en functie Het was stellig een gelukkige gedachte van Van Voolen en Meijer hun werk te beginnen met een verhandeling over oorsprong en functie van de synagoge. Veel Hebreeuwse termen worden verklaard die betrekking hebben op gebruik, inclusief het verloop van de eredienst, en inrichting van de synagoge. In het hoofdstuk over architectuurhistorische aspecten dat daarna volgt stellen zij terecht dat wij van de middeleeuwse synagogen in Nederland vrijwel niets weten, behalve dat het betrekkelijk kleine gebouwen waren. Meer weten we pas over de periode vanaf omstreeks het einde van de 16e eeuw, toen zich hier 'maranen' vestigden: Sefardische joden uit Spanje en Portugal. Reeds in 1612 kon in Amsterdam een syna goge in gebruik worden genomen die spe ciaal als synagoge was gebouwd. Later in de 17e eeuw, in de jaren 1670-1 671kwam aan het huidige Jonas Daniël Meijerplein voor de Hoogduitse Joden de Grote Synagoge tot stand. Deze vormt de kern van het 'unieke synagogencomplex', waarin tegenwoordig het Joods Historisch Museum gevestigd is. Bijna gelijktijdig verrees dicht in de buurt de indrukwekkende 'Esnoga' van de Portugees- Joodse gemeente die nog steeds in gebruik is en die de Tweede Wereldoorlog bijna onge schonden heeft overleefd. Bouwmeester was Elias Bouman, die ook de Grote Synagoge voor de Hoogduitse Joden ontwierp. Deze gebouwen markeren een keerpunt in de architectuurgeschiedenis: 'Voor het eerst konden in West-Europa op een markant punt twee uitgesproken monumentale en van buiten goed herkenbare synagogen worden gebouwd'. In de 18e eeuw verrees buiten Amsterdam een aantal monumentale syna gogen zoals aan de Boompjes te Rotterdam (in mei 1940 verwoest) en aan de Jan Evertstraat in Den Haag. Vermelding verdient ook de synagoge 'Mikve Israël' uit 1730-1732 te Willemstad op Curagao, gebouwd met als voorbeeld de Amsterdamse 'Esnoga'. Deze geldt als de oudste synagoge van de beide Amerika 's. Tegen het einde van de 18e en gedurende de eerste helft van de 19e eeuw verrees een aantal synagogen waarvan ik het uiterlijk bij zonder aantrekkelijk acht omdat daar de vor mentaal van het neoclassicisme op bekwame n i nriiTTiTTrrïïTTTiTiTOrmiTTmTnmTniiTinTTrrnT]TiTiTniTriiT|) HiimiiiinmiiinnHiiiimniTm siersmeedwerk monumentenzorg wind- en zonnewijzers hekwerken en restauratie koperen lampen reparatie non-ferro metalen staalkonstrukties en trappen ISO 9001, VCA*, KOMO gecertificeerd en lid NVO 45 jaar gespecialiseerd in Houtinsectenbestrijding I Zuurstofarmeluchtmethode I Zwamsanering Houtrestauratie I Vochtwering I Kruipruimterenovatie I Levering van producten www.vanlierop.nl info@vanlierop.nt Conserveert Herstelt Hout Verdrijft Vocht Alphen aan den Rijn I O 0172 433 514 Liempde I O 0411 632 647 Heerhugowaard I O 072 574 18 56 Echt I O 0475 488 378 Assen I O 0592 359 172 Mechelen (B) I O+32 (0) 15 400 113 32 Heemschut oktober 2006

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 34