1. Linkerpagina: Ruud Ritz. Foto Casper Ie Gras 2. Het open zicht op het silhouet van Westerbork. 3. Hoogbouw is een relatief begrip. In een dorp als Gieten is dit al een stevige ingreep. Foto's Ruud Ritz Welstand in het Drentse buitengebied Ritz: 'Welstand komt pas in actie als er een concreet bouwplan op tafel ligt en heeft niets te zeggen over planologische beslissingen. Daarom konden we niet voorkomen dat Borger de N34 overstak om op de es te gaan bouwen. Tijdens de discussies rond de plaatsing van de onder grondse gasopslag in het buitengebied bij Langelo was Heemschut een partner. Welstand beoordeelde later alleen het bouwplan. Het is wel gelukt om de opslag goed in het landschap in te passen. Gezien de moeilijke opgave is het een voorbeeldig ontwerp geworden. Bij de nieuwbouw van afvalverwerker VAM in Wijster speelde iets soortgelijks. De plek was historisch bepaald, maar Welstand kon de bouw van een gigantische loods tegenhouden. Nu is het een functioneel geleed gebouw geworden met een betere kleurstelling. Welstand doet niet aan planologie. Het gaat hier om de kwaliteit van een bouwplan.' strekt onafhankelijk werkt. De invloed van 'puristen' zoals die van de Bond Heemschut is daarom te verwaarlozen. Tot mijn spijt is in de gemeentepolitiek de stem van Welstand ook niet erg belangrijk. Een wethouder scoort makkelijker met werkgelegenheid of woning bouw dan met ruimtelijke kwaliteit.' Wetswijziging 'Nog even over de wijziging van de Woningwet van 2003. Sindsdien is toetsing door de Welstand niet meer verplicht. Gemeenten mogen wel zelf regelingen ont werpen en dat hebben ze massaal gedaan. De Welstandscommissies bleven bestaan en de gemeenten hebben hun hele gebied om schreven en gewaardeerd uit oogpunt van welstand. Dat is een vooruitgang. Al met al moetje de invloed van de Welstand niet overschatten. Het zijn vooral de opdracht gevers en de architecten die de kwaliteit van de gebouwde omgeving bepalen. Welstand speelt wel een belangrijke rol als het gaat om de verhouding tussen een gebouw en de omgeving. De plannenmakers hebben daar vaak minder oog voor. Maar ook daar heb je te maken met de bestemmingsplannen en de structuurvisies. Wanneer die plannen en visies een ontwerp mogelijk maken, dan gaat het door en hebben de puristen het nakijken. Bij een aan vraag voor een verbouwing van een histo risch pand kijkt Welstand naar de wet- en regelgeving en als die het mogelijk maakt volgt een positief advies. Mijn advies: Heemschut doet er daarom beter aan om mee te praten op de plaatsen waar het beleid gemaakt wordt en niet aan de rem te hangen als het al te laat is.' Eric Ie Gras is freelance journalist, lid van de commissie Drenthe en redacteur van Heemschut oktober 2006 Heemschut 29

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 31