Haven en hoogbouw üihi^i Averechts traject voor Rijnboogplan Arnhem Harry Bod Vanaf 1998 is de gemeente Arnhem bezig met plannen voor vernieuwingen in de noordelijke Rijnoeverzone tussen de historische binnenstad en de Rijn. Heemschut heeft bedenkingen. Het gaat om een gebied, dat door oorlogsschade zwaar werd getroffen en in de jaren '50 en '60 werd opgebouwd. De wenselijkheid van reconstructie van dit gebied is onomstreden. j-Fase 2 1. Deze montagefoto, gemaakt door de Vereniging Stadsschoon Arnhem, geeft een impressie van het mogelijke stadsbeeld volgens het masterplan Rijnboog gezien vanaf Onderlangs, de de Eusebiuskerk in het gedrang. j— Fase 1, 20 verdiepingen Fase 2 j- Fase 2 en bijkomende doelstelling is het ver beteren van de relatie tussen het winkel centrum en de Rijn. In 1998 verscheen een eerste plan van archi tect Sjoerd Soeters voor de reconstructie van de Rijnoeverzone. Hij ontwierp een nieuw cultuurkwartier in het gebied ten zuidwesten van de Eusebiuskerk en noemde het naar een achterafstraatje, het Paradijsplan. Bij het stadscentrum zouden elf flats tot een hoogte van 45 m kunnen komen. Daartegen rezen bezwaren. De Raad van State onthield in 2002 goedkeuring, vanwege de globaliteit. Soeters en architect Ben van Berkel, ont werper van de twee torens van circa 70 m hoog in het Arnhemse stationsgebied, kregen vervolgens opdracht om een structuurvisie te maken voor de noordelijke Rijnoeverzone plus het gebied Coehoorn en Roermonds plein. Het resultaat, de summiere structuur visie uit 2000 verdween als Nieuw Sleutel Project snel in de bureaula. Rijnboogplan De Spaanse architect Manuel De Sola Morales, die in Barcelona de relatie tussen stad en water versterkte, presenteerde begin 2002 zijn schetsboek Rijnboog voor het Nieuw Sleutelgebied. De Rijnboog behelsde een ingrijpende herstructurering met nieuw bouw van 400.000.m2 (woningen, kantoren, maatschappelijke voorzieningen, cultuur, ontspanning, winkels, horeca) over een periode van 20 jaar. Er is sprake van een haven haaks op de Rijn tot het plein bij de Eusebiuskerk, van massale hoogbouw in het gebied Coehoorn/Roermondsplein en van sloop van de bus/fietsbrug op het Nieuwe Plein. Bij de haven komt een infoboulevard met bibliotheek, volksuniversiteit en boek winkels. Het op dit schetsboek volgende masterplan Rijnboog werd 28 juni 2004 door de gemeente raad vastgesteld. Al na een jaar waren er grote financiële tekorten. Als bezuiniging oktober 2006 Heemschut 25

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 27