Tegen verwaarlozing binnenstad Commissie Amsterdam van Heemschut op inspectie Jaap Kamerling - De Commissie Amsterdam van Heemschut verdeelt zich geregeld in kleine, uiterst beweeglijke, cultuurbrigades, die een stukje historische binnenstad uitkammen op ontsiering en verval. Chique, grijze heren, elegante dames maar ook jonge cultuurliefhebbers springen op hun fiets en bestijgen brug na brug om vol afschuw voorbeelden van verslonzing vast te stellen. Een vervallen pand aan de Warmoesstraat. Foto Jaap Kamerling B ij terugkeer is het ach en wee is niet van de lucht, maar soms hoor je 'Wat is het daar opgekapt'. Of: 'Er is wel een gereconstrueerd geveltje geplakt op een heel nieuw casco, maar het visueel resultaat mag er toch zijn'. Heemschutters zijn tegenwoordig vaak prak tisch ingesteld. Maar wat kun je met de bevindingen verder nog doen? Niet zo erg veel, meldt Joseeph van der Haagen, directeur ruimtelijke en juridische zaken van Heemschut. Als het om Rijksmonumenten gaat kun je alleen wijzen op het verbod om monumenten met opzet fout te gebruiken. Ze mogen niet beschadigd raken. Tegen schade door weersinvloeden kun je echter weinig ondernemen. Wel kunnen eigenaren van panden, monument of niet, op grond van de bouwverordening worden aan geschreven dat het gebouw door verwaar lozing een gevaar oplevert. Dan moet zo'n eigenaar voorzieningen treffen. Ook kan, meldt Bureau Monumentenzorg, op basis van welstand worden aangeschreven. Van der Haagen ziet vooral heil in psycholo gische drukmiddelen. De historische binnen stad van Amsterdam is de grootste gave city ter wereld en dus uniek. Beschermd stads gezicht en bij de Unesco voorgedragen voor de Werelderfgoedlijst. Met dat argument kun je met eigenaars overleggen en hen als gemeente wijzen op hun verantwoordelijk heid. Martin Honig van Bureau Monumen tenzorg zegt dat rammelen met subsidie mogelijkheden ook kan helpen. Slopen kan in de binnenstad bijna niet. Eerst moet het Rijks- of gemeentelijk monument via ingewikkelde procedures van de monumentenlijst. Vervolgens wordt een sloopvergunning zelden gegeven. Het gaat hier immers om een beschermd stadsgezicht. De meeste overige, officieel niet monumen tale maar vaak wel beeldbepalende panden zijn op de architectuurkaart benoemd in categorieën van monumentaliteit orde 1, orde 2 en orde 3. Orde 3 'monumenten' mag je vervangen door nieuwbouw, mits die past in de omgeving. Als het om orde 1 of 2 gaat wordt een sloopvergunning meestal gewei gerd. Dan resteert in feite het opknappen. Als een pand eerder is gerestaureerd met overheidsgeld ben je verplicht tot onderhoud. De Monumentenwet kent helaas nog altijd geen algemene onderhoudsplicht. Wel kan Bouw en Woningtoezicht aanschrijven als een pand gevaar oplevert voor de omgeving. Elk pand moet technisch in goede staat verkeren. Bij nalatigheid treft het stadsdeel maat regelen voor herstel en krijgt de eigenaar achteraf de rekening, vertelt Han van der Zanden van Bureau Monumentenzorg. Ook een flinke boete en in het uiterste geval onteigening behoren tot de mogelijkheden. En er gelden eisen van welstand, ongeacht hun orde. Als je iets doet dat niet mag op grond van die eisen, bijvoorbeeld je pand pimpelpaars verven of kunststof kozijnen aanbrengen waar houten kozijnen standaard zijn, moet je dat op last van het stadsdeel ongedaan maken. Anders doet het stadsdeel ook dit voor je en moet je achteraf dokken. Drs. Jaap Kamerling is journalist cultureel erfgoed te Amsterdam. 24 Heemschut oktober 2006

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 26