Oog voor verrommeling Pieter van Vollenhoven kritisch tijdens OMD Heemschuts directeur bescherming Joseeph van der Haagen luisterde 18 mei in Deventer met een tevreden gevoel naar de toespraak van minister Veerman (Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit) ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Federatie Welstand. Eindelijk heeft het ministerie ook beleidsmatig oog voor de verloedering van het landelijk gebied. Het ministerie van VROM en Staatsbosbeheer spreken inmiddels ook geregeld met zorg over de verrommeling van het landschap, waartegen maatregelen getroffen moeten worden. Dat sluit helemaal aan bij het actieplan van Fleemschut uit 1991 (I), waarin een lans werd gebroken om niet alleen de historische bebouwing, maar ook het landschap pelijk erfgoed beter te beschermen. Veerman, rijdend van zijn woonplaats Goudswaard (Floeksche Waard) naar Deventer zag onderweg 'een treurig stemmend rijgsnoer van harteloos ont worpen bedrijfs- en kantoorterreinen. Schoenendoosvormige bouwsels lijken door een onzichtbare hand achteloos in het landschap gekwakt, zonder enig gevoel voor de landschappe lijke context.' Veerman ziet een brede taak weggelegd voor de Federatie Welstand. Hij stipte aan, dat door het sluiten van boerenbe drijven een deel van de landschapsbescherming wegvalt. Ad- hoc planologie ter bevordering van economische ontwikkeling in plaats van een toetsingsinstrument heeft 'en nu druk ik mij zacht uit' de kwaliteit van de ruimte niet altijd even hoog in het vaandel staan. 'Witte schimmelranden vol kantoorge bouwen en ersatz-landgoederen mogen de gemeentekas spekken, de ruimtelijke kwaliteit is er niet bij gebaat.' Volgens de minister is de balans tussen materiële en immateriële waarden in het landschap zoek. In de zoektocht naar een nieuw evenwicht vervullen welstandscommissies een belang rijke rol, aldus Veerman, als adviescommissies voor de ruimte lijke kwaliteit. Zijn ministerie steunt met advies en geld land schapsontwikkelingsplannen als instrument voor behoud en ontwikkeling van het landschap, waarbij welstandsbeleid, beeldkwaliteitplannen, bestemmingsplannen en provinciale planvormen hand in hand gaan. 3. Ronald Bandell, Pieter van Vollenhoven, Emil van Brederode. Foto auteur. Werd eerste Open Monumentendag in 1987 in Utrecht geopend door Prins Claus, de twintigste werd geopend door Pieter van Vollenhoven in Dordrecht, waar burgemeester Ronald Bandell gastheer was. Directievoorzitter Henk Rutgers van Bouwfonds - hoofdsponsor sinds 1987- onthulde de toe kenning van de Bouwfonds Trofee aan het OMD-comité Den Helder, en Open Monumentendag-voorzitter Emil van Brederode becijferde dat er sinds 1997 13 miljoen deelnemers zijn geweest. Als voorzitter van het Nationaal Restauratiefonds zei pro fessor. mr. Pieter van Vollenhoven in zijn feestrede ondermeer: 'Een nieuw kabinet zal zich moeten inzetten voor het behoud van de identiteit van Nederland. Monumenten, historische stads- en dorpsgezichten en cultuurhistorisch waardevolle landschappen bepalen voor een belangrijk deel het gezicht van Nederland.' 'Monumentenbehoud is op de goede weg, maar er bestaat nog steeds een restauratieachterstand. Om deze weg te werken is tenminste 135 miljoen nodig. Ongeveer één op de vijf beschermde rijksmonumenten is toe aan restauratie.' 'Natuurlijk klinkt het voortvarend om te kunnen zeggen dat het tijdperk van restaureren voorbij is en dat wij het onder- houdstijdperk zijn binnengetreden. Maar in de nieuwe Brim- regeling moeten de instandhoudingsbedragen wel reëel genoemd kunnen worden. Als je ziet dat voor sommige grote monumenten zoals de Van Nelle fabriek of het Olympisch Stadion een maximum subsidiebedrag van 4.000 per jaar beschikbaar kan komen, vraag je je af of wij niet het paard achter de wagen spannen'. Hans Bollebakker 23 Heemschut oktober 2006 oktober 2006 Heemschut 23

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 25